Zahraničí

Unikátní záběry z Afriky: Kosatky ulovily velkého bílého žraloka

Poprvé v historii se vědcům podařilo natočit souboj mezi skupinou kosatek a velkým bílým žralokem. Kosatka je jediný mořský živočich, který dokáže tento druh žraloka zabít. První videozáznam tohoto unikátního mořského souboje natočil dron u pobřeží na jihu Afriky.

Souboj titánů na život a na smrt přímo před kamerou. Takové chování kosatek se nikdy nikomu předtím nepovedlo zaznamenat. U přístavu Mossel Bay v Jihoafrické republice skupina kosatek vytváří kruh, jako by na něco čekala. Jen pár vteřin poté se uprostřed vynořuje další kosatka s kořistí, tělem třímetrového žraloka bílého bezvládně plovoucím břichem nahoru.

Kosatčí samec následně obrací svou asi tunovou kořist na bok a nemilosrdně se zakusuje. Okolní voda se barví do ruda. Nakonec svůj úlovek kosatka stahuje pod hladinu.

Související obsah

"Žraločí samice nebo samec bude vážit nějakou tunu, tunu a půl. A do toho kosatka má pět až osm metrů, běžně má mezi devíti až deseti tunami, takže to je až pětkrát větší tvor. Oni jsou na tohle hodně chytré, umí to zvíře obklíčit. Nedovolí potopit se a zaútočí na něho," vysvětlil cestovatel a fotograf Richard Jaroněk.

Kosatčí samec Starboard je v oblasti pro své lovecké schopnosti nechvalně proslulý a na kontě už má nejednoho zabitého žraloka. Žraloci už ale o nebezpečí, které pro ně kosatky představují, dobře vědí, a místům, kde se kosatky vyskytují, se začali vyhýbat.

"Dneska je v Jihoafrické republice z toho poplach. My, co tam jezdíme x let po sobě, už opravdu o žraloka nezavadíme. A do toho se vlastně narušuje ta hierarchie, která tam byla miliony let nastavená," doplnil Jaroněk.

Kosatky ale jen tak něco nezastaví, na žralocích je láká jedna velká pochoutka, tou jsou jejich játra. "Oni jsou takoví labužníci, játra jsou v přírodě zdrojem vitamínu A. Tak to mají predátoři, ať je to lev nebo kosatka, rádi," uzavřel Jaroněk. Při činu kosatky kamery nachytaly vůbec poprvé a taktika, jakou udolávají svou žraločí kořist, je obecně málo známá.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz