Zahraničí

K vesmírné stanici dorazila loď SpaceX s posádkou. Přivezla i ruskou kosmonautku

Na Mezinárodní vesmírnou stanici přiletěla loď Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty. Američané v ní poprvé po 20 letech dopravili do vesmíru ruskou kosmonautku, a to navzdory válce na Ukrajině. Prvenství si připsala i velitelka mise, která se stala první původní obyvatelkou Ameriky ve vesmíru.

Cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici byla hladká. "Bylo mi potěšením trénovat s tak úžasným týmem a všichni se těšíme, až se začneme podílet na práci Expedice 68," řekla astronautka Nicole Mannová.

Společně s Mannovou se vesmírné cesty účastní další tři astronauti. Těmi jsou Ruska Anna Kikinová, Japonec Koichi Wakata a Američan Josh Cassada.

Stanice je od roku 1998 společným projektem americké vesmírné agentury NASA, Roskosmosu, Evropské vesmírné agentury, Japonska a Kanady. Rusko kvůli západním sankcím oznámilo, že se v budoucnu ze spolupráce stáhne. Tým astronautů ale prý politiku nechává stranou.

Související obsah

"Doufám, že naše společná spolupráce bude nadále pokračovat a rozvíjet se. Dostala jsem květiny, je tak krásné mít přátele různých zemí, je to úžasné," podělila se o nadšení Anna Kikinová.

Tým astronautů se připojí k posádce Expedice 68 a na stanici zůstanou do března 2023. Mezinárodní vesmírná stanice má teď s příjezdem nováčků 11 obyvatel.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz