Domácí

ČNB očekává další hrozivý růst inflace. Bankéři řekli, kdy skončí zdražování

ČNB očekává další hrozivý růst inflace. Bankéři řekli, kdy skončí zdražování
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rada České národní banky zveřejnila svůj ekonomický výhled na další měsíce. Inflace podle nových odhadů vzroste během podzimu až na 20 %. Přesto si bankéři zachovávají optimismus.

Bankovní rada ČNB zveřejnila v rámci své zprávy k měnovému zasedání z konce září výhled vývoje ekonomiky na další měsíce. Podle bankéřů naroste inflace během podzimu až na 20 %. V celoročním průměru tak ceny narostou až o 16,5 %. Na jaře přitom předpokládali, že se průměrná roční inflace zastaví na hodnotě 13,1 %.

Důvodem jsou podle bankéřů jak rostoucí ceny energií, tak rychlejší růst mezd i vyšší výdaje státu. Přesto si rada zachovává alespoň mírný optimismus a předpokládá, že do roka a půl by měla inflace klesnout zpět na preferovanou hodnotu 2 %. Dosažení této míry inflace označili bankéři také za jeden ze svých hlavních cílů. Úrokové sazby se ale rozhodli prozatím nezvedat.

Související obsah

Podle ekonomky Markéty Šichtařové je ale dlouhodobý odhad ČNB až příliš optimistický. "Vzhledem k tomu, že se k nám inflace přelévá hlavně ze zahraničí, tak to gros inflace nejsme schopni srazit," sdělila redakci TN.cz. Odhaduje proto, že i v dalších letech bude inflace dosahovat hodnot přes 10 % a klesat bude jen velmi pomalu. Ceny tak budou znatelně růst i dál. Pokud navíc dojde k předpokládanému výraznému zpomalení ekonomiky, bude podle ní hrozit citelné zchudnutí obyvatel Česka.

Ekonom a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza vidí situaci obdobně. Stejně jako Šichtařová předpokládá pád ekonomiky do červených čísel a pouze pomalý pokles inflace. Obává se také většího propouštění. "Pokud se ale českému předsednictví podaří dotáhnout debaty o zastropování cen plynu, pak by ten dopad nemusel být tak velký," řekl pro TN.cz.

Zdražování cen drtí celou Evropskou unii. Situace v Česku patří mezi nejhorší:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz