Domácí

Češi vyměnili válení u moře za adrenalin. Snaží se odreagovat, tvrdí experti

Češi propadli adrenalinovým zážitkům na dovolených. Jízdu na vodním skútru, lezení po skalách nebo třeba let balónem letos vyzkoušel prý zhruba každý druhý. Podle psychologů se lidé jednoduše snaží odreagovat po měsících s koronavirem a válkou na Ukrajině.

Poklidná dovolená na ručníku u moře, to už pro řadu Čechů není. Z plážových povalečů se proměnili v milovníky adrenalinu. Kromě prozkoumávání krajiny lidé chtějí hlavně zážitky, na které jen tak nezapomenou. "Dáváme přednost ferratám. To nás teď chytlo. Takže lezeme po skalách," uvedl jeden z oslovených. "Milujeme skákání do vody a takové ty různé banány na vodě," řekl další.

Češi díky novým adrenalinovým zálibám byli za letošní dovolenou ochotni utratit víc peněz než v předchozích letech. "Mnozí lidé k tomu také přistupovali tak, že to je možná poslední dovolená na dlouhou dobu," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

"Vidíme zde patrnou tendenci a ochotu více riskovat právě v důsledku té nahromaděné frustrace za ty roky a měsíce omezení," tvrdí psycholog Tomáš Morávek.

Jenže řada lidí právě v zahraničí přecení své síly. Během letní sezóny při adrenalinových zážitcích zemřely desítky Čechů. Podle statistik nejvíce životů každoročně vyhasne v Chorvatsku, Itálii, Turecku, Francii anebo Řecku. Rizikové jsou prý hlavně hory, kde lidé často podceňují vybavení.

Sesuv ledovce stál na začátku července život dva Čechy v italských Dolomitech. A několik českých turistů zemřelo i ve Vysokých Tatrách na Slovensku. "Často chodí do terénu tam, kde by se neměli úplně pohybovat vzhledem k jejich schopnosti. A primární příčinou těch nehod je pád," sdělil ředitel záchranné služby Marek Biskupič. Riziková je v horách podle odborníků i bouřka. Turistům totiž hrozí zásah bleskem.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz