Domácí

Kdo povede po volbách Prahu, stále není jasné. Jednání uvázlo na mrtvém bodě

Povolební jednání o novém složení pražského magistrátu pravděpodobně uvázlo na mrtvém bodě. Zastavilo se na otázce, zda v koalici má být kromě vládních stran i hnutí Praha sobě. Zatímco v ostatních velkých městech už vědí, kdo bude sedět na radnici, pražské strany mají k dohodě velmi daleko.

SPOLU, ANO, Piráti, Praha sobě a STAN, pětice pražských stran s největším počtem hlasů z komunálních voleb se spolu už dva týdny dohaduje, kdo ovládne pražský magistrát. Zatím to vypadá, že nejblíž dohodě je SPOLU, STAN a Piráti. Jenže jednání teď blokují Piráti, kteří trvají na tom, že ve vedení města má být i hnutí Praha Sobě. To ale SPOLU vedené v Praze Bohuslavem Svobodou (ODS) odmítá.

"My jsme tuto podmínku od koalice SPOLU slyšeli ve čtvrtek poprvé takhle natvrdo a definitivně řečenou. Ještě vyjednávací tým k tomu nezaujal stanovisko," sdělil pirátka Jana Komrsová.

Související obsah

"Nevidíme důvod, proč bychom o tom měli jednat. Praha sobě, Piráti a Stan měli celou dobu, tedy čtyři roky, možnost, abychom my, kteří jsme byli v opozici, byli do takové vlády přizváni. Teď v okamžiku, když prohráli volby, tak proč my bychom měli dělat nějaký takový krok," ptá se dosavadní šéf pražských zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

Od široké koalice, ve které by figurovalo i hnutí Praha sobě, se už ale odvrací i hnutí STAN. "Kolegové z Prahy sobě se přes veškerou snahu dostali do situace, že se v jednání nedá pokračovat," tvrdí dosavadní náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (STAN).

Hnutí Praha sobě ale snahu o účast v koalici nevzdává. "My jsme připraveni jít do té širší koalice, protože to má řadu výhod. My jsme postavili Prahu na cestu do budoucnosti. Nerozumím tomu, proč někdo tuto práci a odbornost Prahy Sobě nevidí," vadí kandidátovi na pražského primátora Janu Čižinskému (Praha sobě).

Optimismus zatím nechybí hnutí ANO. "Vyzveme všechny kluby k tomu, abychom se s nimi setkali a jednali o programových shodách," uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO).

Se SPOLU už dokonce ANO jednalo. "My jsme se sešli i se zástupci hnutí ANO. Ale není to naše preferovaná varianta," doplnil Zajíček. Jasno v tom, jak budou v povolebních vyjednáváních pokračovat, by měli SPOLU, STAN a Piráti mít na začátku příštího týdne.

ls, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz