Domácí

Správa železnic zrušila desítky přejezdů v Česku. Stále jich máme nejvíce v Evropě

Z Česka už letos zmizelo kolem 70 železničních přejezdů. Jde o rekordní číslo, ale Správa železnic ruší hlavně ty na odlehlých místech nebo ty, které se velmi málo využívají. Má to pomoci k větší bezpečnosti a také plynulosti železniční dopravy. Problém je ale v tom, že některé velké a rizikové přejezdy se zrušit stále nepodařilo.

Přejezd ze silnice do pole. Přesto ten, před kterým by měl strojvedoucí vlaku zbystřit, houkat a ubrat. Na jaře u středočeské Dobrovíze byl, teď už ne. Přejezdů letos zmizelo od českých tratí už 69, nejvíce za poslední tři roky. A v plánu jsou další.

Přitom za rok 2017 jich železničáři zrušili pouze 16. Pomohla novela silničního zákona. "Usnadňuje rušení přejezdů v případech, že je alternativní trasa, která není delší než pět kilometrů a zároveň nevede přes přejezd s nižším stupněm zabezpečení," vysvětlil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Související obsah

Je vidět, kde všude se letos přejezdy rušily. O nejvíc jich přišel Středočeský kraj, naopak z Karlovarského správci železnic neodstranili žádný. I přes masivnější rušení přejezdů jich má Česká republika v přepočtu na délku tratí stále nejvíce v Evropě. Aktuálně jich je 7 665.

A patří mezi ně i vysoce rizikové, o jejichž zrušení se mluví dlouho. Třeba jako ten u Studénky na Ostravsku, kde v roce 2015 zemřeli tři lidé. Místo přejezdu už měl být před několika lety podjezd. Jenže není. "Přípravy na tuto stavbu stále pokračují. Je to velmi složité správní řízení, které ještě pokračuje," uvedl Gavenda.

Právě na přejezdech se stávají ty nejhorší nehody. Letos jich do konce září bylo téměř 1 000. Více než 160 lidí přišlo o život. Řidič auta měl ve čtvrtek v Horce nad Moravou štěstí, že vyvázl živý. "Železniční přejezd je rizikové místo, ale hlavně kvůli řidičům, kteří se tam rizikově chovají," tvrdí dopravní expert Robert Kotál.

Rušení přejezdů má bezpečnosti prospět. A také jde o plynulost železniční dopravy. Lokálky prý budou rychlejší i ekonomičtější.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz