Domácí

Vláda chce investovat do armády. O 20 miliard se zvýšil rozpočet resortu obrany

Vláda chystá příští rok velké investice do armády. V roce 2023 mají české výdaje na obranu dosáhnout rekordního 1,5 procenta hrubého domácího produktu. A v dalších letech by se měly investice ještě navyšovat.

210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun, doplacení dodávky 12 amerických vrtulníků za sedm miliard korun nebo první platba za protiletadlový komplet Shorad. To jsou hlavní investice pro příští rok z rozpočtu ministerstva obrany. Oproti loňsku se navýšil o zhruba 20 miliard korun na asi 110 miliard korun.

"Je to plnění našich programových slibů, našeho závazku i zohlednění toho, jaká bezpečnostní situace je kolem nás. Je to důležitý krok k tomu, abychom dosáhli výdaje na obranu ve výši dvou procent už v roce 2024," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

To je totiž závazek vůči NATO, který si Česko společně s ostatními evropskými zeměmi předsevzalo v roce 2014. V posledních letech se ale obranné výdaje navyšovaly pomalu. "Všechny problémy se vždycky řeší, že rozpočtově se vezme armádě a kultuře. Vždycky těm stejným okruhům. Odhaduje se, že armáda je za těch posledních 15 až 20 let podfinancována asi o 400 miliard korun," má jasno bezpečnostní expert Jiří Vojáček.

Armádě podle odborníků kriticky chybí zejména tanky. Těch máme v současnosti 116, potřeba by bylo prý přidat aspoň 24 dalších. Podstav máme ale třeba i v případě nadzvukových letounů. Těch má teď Česko od Švédska pronajatých 14. Optimálně by to ale podle expertů mělo být o 22 víc.

I to se má v příštích letech změnit. Už teď se například plánuje na rok 2029 nákup až 24 amerických stíhaček F-35. Udržet stoupající tempo obranných výdajů je důležité i podle opozice. "Obranné plánování je o plánování na dlouhá léta dopředu. Pro nás je strašně důležitá ta stabilita výdajů," uvedla náměstkyně ministerstva obrany Blanka Cupáková.

Proto teď chce resort obrany, aby dvě procenta HDP na obranu byla dána zákonem. Návrh už má ministerstvo připravený. Teď čeká, až se k němu vyjádří ostatní resorty.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz