Zahraničí

Rusko proti Ukrajině ráno vypálilo 75 raket. Součást vojenské operace, reaguje Kreml

Ukrajinská města v pondělí ráno zasypaly desítky ruských střel. Výbuchy se ozvaly i z centra Kyjeva. Starosta města Vitalij Kličko na sociálních sítích potvrdil, že došlo hned k několika explozím, které si vyžádaly okamžitý zásah záchranných složek. V metropoli zemřelo nejméně osm lidí, dalších více než 20 skončilo v nemocnicích. Údery označil Kreml za součást "speciální vojenské operace".

Nejméně dva výbuchy se v pondělí nad ránem ozvaly centrem hlavního ukrajinského města. Někteří svědci slyšeli dokonce tři exploze, informuje Ukrajinska pravda.

"Došlo k několika výbuchům ve čtvrti Ševčenkivskyj v centru hlavního města. Všechny záchranné složky jedou na místo, podrobnosti později," uvedl na svém telegramu v půl osmé ráno kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Související obsah

Agentura AP dodala, že výbuchům předcházel zvuk přilétajících střel. Novináři nepochybují o tom, že šlo o další raketový útok ze strany Ruska. Ten si vyžádal mrtvé i raněné, upozornila mluvčí záchranářů Svitlana Vodolahová.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra zemřelo při ostřelování nejméně osm lidí a 24 dalších se zranilo. 

Zasažená čtvrť představuje historické jádro města a nachází se tam i několik vládních úřadů. Jedna z raket měla dopadnout v okolí památníku Hruševského. Zničeno bylo i dětské hřiště.

Desítky ruských útoků během jediného rána

Ukrajinská média informovala o explozích i na řadě dalších míst, a to včetně západního města Lvov, které je útočištěm mnoha lidí prchajících před válkou. 

Mrtví a zranění jsou po celé Ukrajině, upozornil prezident Zelenskyj. Je přesvědčený, že nepřátelské jednotky chtějí zemi zničit. S německým kancléřem Scholzem už se dohodl na mimořádném jednání zemí G7. 

Německo v pondělí současně přislíbilo, že Ukrajině během několika dnů dodá k ochraně civilistů první ze čtyř dříve slíbených systémů protivzdušné obrany IRIS-T. Německý konzulát v Kyjevě se podle médií také stal terčem pondělního útoku.

Rusko během rána odpálilo proti Ukrajině celkem 75 raket, z nichž 41 se podařilo sestřelit, uvedl velitel ukrajinské armády Zalužnyj s tím, že nálety pokračují.

Mluvčí Kremlu údery proti Ukrajině označil za součást "speciální vojenské operace". Podrobnosti odmítl komentovat, Putin ale dodal, že střely cílily na energetická, vojenská a komunikační zařízení.

Má jít o tvrdou odpověď na sobotní útok, který poničil strategický Kerčský most spojující anektovaný Krym s ruskou pevninou. Už v neděli ruský prezident označil výbuch mostu za "teroristický čin" řízený ukrajinskými speciálními jednotkami. A v Moskvě se v ten okamžik začalo více než dříve mluvit o odvetě.

"Ruské útoky na ukrajinská města nejsou zaměřené na poškození vojenské infrastruktury. Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu. Válečná agresivní politika Ruska nesmí uspět, myslíme na nevinné oběti a podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji," odsoudil pondělní útoky premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

Vyhrocená situace

Rusko-ukrajinské boje se v posledních dnech soustředily zejména na oblasti severně od Krymu včetně Záporoží, kam bylo v noci na neděli odpáleno několik raket z Ruskem okupovaných oblastí. Střely zasáhly obytnou čtvrť a zničily desítky budov včetně devítipatrového paneláku. Zahynulo 17 lidí, dalších 80 včetně dětí se zranilo.

Poslední útok v noci na pondělí zničil vícepodlažní obytnou budovu v centru města a i odtud jsou hlášené oběti. "Ruští teroristé tuto noc opět připravili civilistu o život. K dnešnímu ránu se ví o jednom mrtvém," uvedl tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev. Dodal, že pět lidí se zranilo, a to včetně dítěte, které pořezaly úlomky okna.

Snímky na internetu ukazují rozbořený pětipatrový činžák, který hoří. "Další nepřátelský útok! Zůstaňte v krytech! Nepřítel dál terorizuje město. Následky se zjišťují," reagoval nedlouho poté gubernátor.

Více o útoku na Kerčský most v reportáži (08. 10. 2022): 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz