Zajímavosti

Jubilejní Signal Festival je v plném proudu. Podívejte na show plnou světel

Signal Festival slaví deset let. Letos představuje například dílo známého českého designéra Maxima Velčovského, světelnou inscenaci ve spolupráci s Národním divadlem i unikátní dílo slavného digitálního umělce Refika Anadola vytvořené z městských dat. Festival vůbec poprvé zavítal do Vršovic a nabízí celkem 15 instalací. Užijte si večer plný světel do neděle 16. října. V pátek večer můžete sledovat festival živě v tomto článku a na TN Live.

Desátý ročník festivalu je velkolepý, nenechaly si ho ujít desítky tisíc návštěvníků. "Letos jsem tam byla úplně poprvé. Viděla jsem videomapping na náměstí Míru, který se mi hodně líbil. Je vidět, že si na tom dali záležet. Má to svoje kouzlo. Pak jsem šla vršovickou trasu, kde si v těch samotných instalacích člověk může najít něco svého," svěřila se čtenářka TN.cz Markéta S.

Největší zahraniční hvězdou je turecký novomediální umělec Refik Anadol, který je designérem a průkopníkem v oblasti umění pracujícího s umělou inteligencí. Své unikátní dílo vytvořené z městských dat Prahy, které poskytl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), uvede v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

IPR Praha předal umělci data z více než 4 500 kilometrů pražských ulic, aby z nich s pomocí umělé inteligence vytvořil unikátní instalaci, která nebyla k vidění nikde jinde na světě. Dílo tam bude vystaveno až do 6. listopadu 2022.

V pátek večer se na Signal Festival podívá i reportér TV Nova, který vám zprostředkuje atmosféru přímo z festivalu. Sledovat to můžete po 19:30 v tomto článku nebo na TN Live.

Miřenka Čechová režíruje světelnou inscenaci

Ve spolupráci s multimediálním souborem Národního divadla Laterna magika uvádí Signal Festival v Kateřinské zahradě světelnou inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie se ujala choreografka a performerka Miřenka Čechová. Inspirovala ji tvorba francouzské surrealistické básnířky Joyce Mansourové a české surrealistické básnířky Jany (Honzy) Krejcarové.

Související obsah

Příběh ukrajinských aut

Jeden z nejznámějších českých designérů Maxim Velčovský vytvořil světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí, která reaguje na válečné události na Ukrajině. Instalaci tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je přitom příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek i blízké.

NFT a digitální umělci

Signal Festival a výstavní prostor Kunsthalle Praha představuje dílo jednoho z nejúspěšnějších současných českých umělců na NFT scéně Ondřeje Zunky, který pracoval mimo jiné pro značky jako Nike, Prada, Adidas, Puma, Apple nebo MTV. Ve své umělecké tvorbě ale využívá především pohlcující hyperrealistickou estetiku. Jeho dílo nechává návštěvníky proniknout do tajů fotosyntézy. Dílo je k vidění až do 21. listopadu 2022 a doplní ho výstava mladé generace českých digitálních umělců.

Ludmila je zpět!

Jubilejní ročník si zaslouží velkou oslavu. Signal Festival se proto po několika letech vrací na svou nejoblíbenější lokaci, kterou je kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Po čtyřleté pauze opět návštěvníky festivalu okouzlil videomapping. První promítání proběhlo netradičně už ve středu 12. října.

V pořadu Na gauči mluvil o svých projektech na Signal Festivalu český tvůrce elektronické hudby Aid Kid:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz