Domácí

Nefunkční světla i závory na přejezdu. Řidiči musí dát pozor a dodržet pravidla

 Potíže způsobil výpadek zabezpečovacího systému 
Potíže způsobil výpadek zabezpečovacího systému  | Zdroj: se svolením Kateřiny Preisové

Závory ani světelná signalizace ve čtvrtek nefungovaly na jednom železničním přejezdu na Litoměřicku. V takových případech musí řidiči dbát zvýšené opatrnosti. Měli by mít navíc na paměti, že vždy před příjezdem na přejezd musí snížit rychlost a rozhlédnout se.

O nefunkčním železničním přejezdu v Olešku na Litoměřicku informovala redakci TN.cz čtenářka. "Ráda bych upozornila na situace, kdy nefungují závory, a dochází tak k velmi rizikovým situacím. Bylo jen velké štěstí, že se nikomu nic nestalo," uvedla paní Kateřina.

Čtvrteční potíže Správa železnic potvrdila. "Došlo k výpadku napájení zabezpečovacího zařízení. To způsobilo, že přejezd nefungoval," uvedl mluvčí Jan Nevola.

Související obsah

Podle mluvčího však v daném místě nešlo o žádnou rizikovou situaci a byla přijata patřičná opatření. "Drážní předpisy na to pamatují. Všechny vlaky, které jely přes přejezd, byly zpraveny rozkazem o opatrné jízdě. Jely krokem a opakovaně houkaly, aby řidiče informovaly, že se blíží vlak," vysvětlil Nevola.

"Často si lidé i stěžují, že houkáme moc. Nejde to ale jinak. I když nefunguje zabezpečovací zařízení, snažíme se neomezovat dopravu a zachovat ji v co největší míře. To, že musíme jezdit za nějakých složitějších podmínek nebo je to náročnější, neznamená, že by to mělo být rizikové. Je to provoz v poruše," uzavřel Nevola.

Opatrnost za volantem je na místě

Obezřetně si však řidiči musí počínat vždy před příjezdem na železniční přejezd. Musí snížit rychlost a rozhlédnout se. To platí hlavně v případech, kdy je přejezd bez světelné signalizace či závor nebo když tam svítí bílé světlo.

"Když svítí červená, je to jasné. Pokud tam ale světla nejsou nebo svítí bílé světlo, neznamená to, že tam řidiči mohou vjet bez podívání. Hlavně v případě bílého světla to velké množství šoférů porušuje," uvedl dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

Někdy je potřeba dokonce zastavit. "Když vjíždíte na přejezd, je nutné zpomalit. Záleží i na tom, jaké jsou rozhledové podmínky, ale vždy se musíme rozhlédnout na obě strany, aby měl člověk jistotu, že tam může vjet. Když je tam špatně vidět, tak na vhodném místě zastavíme," doplnil Budský.

Potíže však mohou nastat v případě, kdy je mlha a je špatná viditelnost. "Doporučuje se zapojit i uši. Stáhnout okénka a zaposlouchat se, jestli neslyšíme, že by přijížděl vlak," poradil Budský.

Šoféři by navíc pravidla měli dodržovat i v případě, kdy na přejezdu jsou sice světla i závory, avšak nefungují. "To, že signalizace nefunguje, neznamená, že jde o bezprizorní přejezd. Řidič má povinnost se podívat," uzavřel Budský.

Spousta řidičů navíc často zapomíná přizpůsobit rychlost. "Obecné pravidlo říká, že řidič může na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximálně rychlostí 30 km/h. Pouze v případě, je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může šofér na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h," uvádí na webu policisté.

Nový železniční most v Pardubicích dostává svou podobu. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události