Zahraničí

Aerolinky lidem zakázaly chránit svá zavadla. Opatření kritizují i Češi

Německý letecký dopravce Lufthansa způsobil pořádný rozruch. V nedávné době se začaly šířit spekulace, že tyto aerolinky cestujícím zakázaly umisťovat do odbavených zavazadel aktivovaný AirTag – sledovací zařízení, které pomáhá při ztrátě věcí. Společnost na twitteru dokonce tento zákaz potvrdila, její vedení ale tvrdí opak. Lufthansa nyní čelí silné kritice, a to i ze strany Čechů.

Z komunikace letecké společnosti Lufthansa vyplývá, že ani samotní zaměstnanci nevědí, zda cestující mohou při přepravě používat AirTagy. Aerolinky na twitteru oslovil muž jménem David Thomas, který se napřímo dotázal, zda jsou šířící se fámy o zákazu pravdivé. "Ahoj Davide, Lufthansa zakazuje aktivované AirTagy v zavazadlech, protože jsou klasifikované jako nebezpečné a je třeba je vypnout," odpověděla mu společnost.

Na další dotaz, proč je zařízení považováno za nebezpečné, Lufthansa napsala: "Podle směrnic Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) podléhají sledovače zavazadel předpisům pro nebezpečné zboží. Kvůli jejich přenosové funkci musí být během letu deaktivovány, pokud jsou v odbaveném letadle, a nelze je tedy využívat."

Stejnou otázku jako Lufthanse lidé položili i Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě, který spadá pod americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Podle něj používání AirTagů v letadlech není problém. "Bezdrátová sledovací zařízení jsou povolena v příručních i odbavených zavazadlech," vysvětlil úřad.

Související obsah

Magazín Airways Lufthansu oslovil, aby se oficiálně vyjádřila. Dopravce uvedl, že AirTagy nezakázal. "Na taková zařízení existuje směrnice ICAO, ta ale nemá nic společného s Lufthansou ani žádným jiným dopravcem," uvedlo vedení Lufthansy.

Web AppleInsider v této souvislosti zdůraznil, že směrnice, o kterou se Lufthansa opírá, se týkají větších zařízení, jako jsou například notebooky. Baterie v AirTagu je zaprvé příliš malá, zadruhé není lithium-iontová. Stejnou baterii, jakou má AirTag, nalezneme i v hodinkách, které ale v letadlech zakázané nejsou.

To potvrzuje i český letecký nadšenec, který na twitteru vystupuje pod přezdívkou flyRosťa. "Stejná 3V baterie (CR2032) se používá v hodinkách, klíčích od auta atd. Zábavné je, že jim nevadí baterie, ale zapnutí AirTagu. Uživatelé na sociálních sítích často sdíleli velké neúspěchy s přepravou zavazadel. A je tak otázka, čeho se dopravci opravdu bojí," podotkl.

Pod společnost Lufthansa spadají mimo jiné aerolinky Eurowings, Swiss, Austrian Airlines nebo Brussels Airlines.

Související obsah

​AirTag je malé zařízení, které dokáže lokalizovat věci. Pokud si jej tedy cestovatel umístí do kufru, může prostřednictvím svého mobilního telefonu sledovat, kde se zavadlo nachází. Lidé ho ale používají nejen při cestování. Je možné ho pověsit například na klíče, vložit do batohu, připevnit na kolo nebo schovat do peněženky.

Obzvlášť při letošní turistické sezoně se sledovací zařízení stala oblíbenými. Na letištích totiž panoval chaos a kromě zpožděných letů také narostl počet ztracených zavazadel.

Důvodem je mimo jiné nedostatek personálu po covidové pandemii. Více informací se dozvíte v reportáži (08/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz