Domácí

Nehoda vlaku: Hasiči přečerpávají toxický benzen. Trať bude uzavřena do středy

V pondělí v podvečer vykolejil nedaleko Poříčan na Kolínsku nákladní vlak, který v cisternách převážel hořlavý benzen a benzol. Drážní hasiči už začali přečerpávat nebezpečné látky z převrácených vagonů. Doprava na trati zůstane obousměrně uzavřena zřejmě až do středy. Podle informací policie se při nehodě zranili dva lidé. Příčinou vykolejení vlaku bylo projetí návěstidla "Stůj".

"Na prvním železničním koridoru došlo v odpoledních hodinách k vážné mimořádné události, při které vykolejila souprava nákladního vlaku převážejícího nebezpečné látky benzen a benzol. Aktuálně probíhá vyšetřování nehody, nicméně podle prvotních informací strojvedoucí nákladního vlaku ČD Cargo nerespektoval návěst ‘Stůj‘ a nedovoleně vjel do stanice Poříčany," popsal v úterý dopoledne nehodu tiskový mluvčí Správy železnic Jan Nevola. 

Jeho kolega Dušan Gavenda už v pondělí upozorňoval, že nebezpečné látky bude třeba odčerpat. Z tohoto důvodu došlo i na evakuaci obyvatel v okolí nádraží.

Z havarovaného vlaku v Poříčanech bylo ještě během noci odpojeno a převezeno 14 cisteren. Na místě zůstaly pouze dva převrácené vagony a lokomotiva. K těm byly později přistaveny náhradní cisterny.

"Hasiči začali s pomocí dusíku vháněného do nádrží přečerpávat benzen z převrácených vagonů. Práce musí kvůli maximální bezpečnosti probíhat velmi pozvolna," upozornil mluvčí.

Související obsah

První z převrácených cisteren už se hasičům podařilo kompletně přečerpat. "V současné době probíhá zapěňování a příprava na přečerpávání benzenu ze zbývající cisterny. Začalo také rozebírání protihlukových stěn k usnadnění následné manipulace s vagony," uvedl Nevola v půl třetí odpoledne.

Na místě zasahují hasiči Správy železnic a společností Unipetrol a Spolana. K vyproštění lokomotivy byly povolány dva kolejové jeřáby. Podle hasiče Miloše Němce budou odklízet lokomotivu i vagony celou noc z úterý na středu.

Podle informací televize Nova vedoucí zásahu už v pondělí doporučil tamním obyvatelům, aby kvůli toxické látce nevětrali. "Šlo o vykolejení lokomotivy a dvou vagonů přímo v Poříčanech. Místo se v tuto chvíli zajišťuje, bohužel došlo ke zranění dvou osob," oznámil redakci TN.cz večer mluvčí policie Pavel Truxa.

Související obsah

Provoz na koridoru je zcela zastaven. Dálková osobní doprava je mezi Prahou a Kolínem odkloněna přes Lysou nad Labem a Nymburk. Správa železnic operativně zrušila výluky původně plánované na odklonových trasách pro osobní i nákladní dopravu, aby byla pro vlaky dostupná maximální možná kapacita tratí. "Cestujícím se za komplikace omlouváme," uvedl Nevola.

"Já mohu za České dráhy potvrdit, že naše vlaky dálkové dopravy jsou vedeny odklonem v úseku Praha – Lysá nad Labem – Kolín, a to v obou směrech, a vlaky regionální dopravy v úseku Český Brod – Pečky a zpět jsou nahrazeny autobusovou dopravou," sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Rychlíky projíždějící Nymburkem nabírají zpoždění.

Některé linky jsou natolik přetížené, že je nahrazují autobusy. Veškeré aktuální informace najdete zde. Podle webu Českých drah může výluka trvat až do středečního dopoledne.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz