Ekonomika

Zdražování drtí studenty. Při škole musí pracovat, přesto mají hluboko do kapsy

Čeští vysokoškoláci to nemají lehké. Veřejné vysoké školy sice nabízejí studium zdarma, ale i bez školného stojí studenty tisíce korun. Kvůli složité finanční situaci si tak mnoho z nich muselo ke studiu najít práci. I tak je ale údajně hodně těžké s penězi vyjít.

Markéta Kosťová je jedním z mnoha studentů, kterým do života výrazně zasáhlo zdražování. "Minulý rok jsem studovala vysokou školu v Hradci Králové a bydlela jsem u rodičů. Tento rok jsem však nastoupila na vysokou školu do Prahy a bydlím zde na kolejích, protože byt si nemůžu dovolit. Moje finanční situace se celkově zhoršila," prozradila Markéta.

Někteří studenti si musejí na studia vydělat, jiné podporují rodiče. Podle průzkumu jedné nevládní organizace nejčastěji kapesným do pěti tisíc korun měsíčně. Na brigádách si letos prý studenti sice vydělají víc, ale také víc utratí. "Rodiče mě finančně podporují a díky nim zvládám bydlet v Praze, ale bez brigády bych i tak finančně nevyšla," svěřila se Markéta.

"Studenti si sice vydělávají o trošku víc, ale výrazně víc i utratí. Před rokem byl v Praze průměr někde kolem 150 až 160 korun. Dneska už se pohybuje kolem 180," řekl ředitel společnosti Vysoké školy Jiří Ziegler. Aby studenti s penězi vyšli, musí omezit, co se dá.

Související obsah

​"Domů jezdím jenom jednou, maximálně dvakrát za měsíc, protože se mi zvýšily i náklady na cesty vlakem. Dříve když bylo levnější jízdné, jsem platila třeba 75 korun za cestu, zatímco teď je to až dvojnásobek," vysvětlila studentka Markéta.

Školy se studentům snaží ulehčit finanční situaci například prospěchovými stipendii. Na ty ale většina z nich nedosáhne. "Výplata prospěchového stipendia je spíše výjimečná, protože zahrnuje výsledky za celé studium," uvedl prorektor pro studium na Vysoké škole hotelové a ekonomické Jan Máče.

Studenti měsíčně zaplatí za ubytování, jídlo a dopravu okolo devíti až 15 tisíc za měsíc. "Kvůli své finanční situaci si nemůžu dovolit tolik volnočasových aktivit, protože musím chodit do práce a poplatit základní potřeby, které mám," konstatovala Markéta.

Pro většinu studentů je v současné době nepředstavitelné, aby žádnou brigádu neměli. Bez ní by totiž finančně nevyšli.

Barbora Kračmarová, sei, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz