Domácí

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii, tvrdí ekonom. Zdražuje mouka i máslo

Růst cen v Česku neustává. Oproti září minulého roku došlo k navýšení o 18 procent, v porovnání se srpnem jde o navýšení o 0,8 procenta. Podle ekonoma Štěpána Křečka jsou to děsivá čísla, lidé prý neušetří takřka na ničem.

"Bezesporu nás čekají nejdražší Vánoce v historii," hodnotí ekonom Štěpán Křeček rostoucí inflaci. Podle něj přinesly data Českého statistického úřadu samé negativní zprávy.

"Velký nárůst cen vidíme u potravin," upozorňuje Křeček. Vyšší ceny jsou v meziročním porovnání zaznamenatelné zejména u mouky, kde došlo ke zvýšení o 61 procent. 

Související obsah

Vyšší ceny jsou i u mléčných výrobků. Cena polotučného trvanlivého mléka vzrostla o 50,1 procenta a cena másla o 50,05 procenta. Narostla i cena drůbežího masa. Ta se zvedla o 36,7 procenta, cena cukru o 33,8 procenta.

​"Lidé neušetří takřka na ničem. Pořád je velmi drahá doprava, nemluvím o tom, jak zdražily restaurace a stravovací služby," zhodnotil Křeček. Meziroční navýšení cen registrujeme také u bydlení.

Ceny nájemného vzrostly o 5,2 procenta, vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta a tepla a teplé vody o 21,1 procenta. "Ale zásadní problém je u elektřiny a zemního plynu, kde zastropování cen pomůže až od příštího roku," zdůrazňuje ekonom.

Související obsah

​Mírný nárůst o 0,8 procenta zaznamenalo i meziměsíční srovnání cen. Křeček ale upozorňuje, že jednotlivé měsíce nejsou vždy srovnatelné. "Něco jiného je prázdninový srpen a pracovní září. Na měsíční bázi to může skákat podle toho, jak se vyvíjí počasí a jaké jsou další vlivy," upozorňuje.

Více napoví meziroční údaje – v takovém případě dochází ke srovnání cen ve stejném měsíci s předchozím rokem. Údaje jsou porovnatelné a podle ekonoma ukazují, co se za daný rok stalo.

Zdražování cen drtí celou Evropskou unii. Situace v Česku patří mezi nejhorší:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz