Domácí

Havarovaný vlak se podařilo odstranit z kolejí. Provoz se postupně obnovuje

Během noci se na železničním koridoru v Poříčanech podařilo odstranit z kolejí obě cisterny a následně i lokomotivu převráceného nákladního vlaku. Vzápětí se dělníci vrhli na opravu poškozené trati. Provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Kolínem už se začal postupně vracet do normálu. Aktuálně jezdí vlaky přes Poříčany po dvou kolejích.

V pondělí v podvečer vykolejil nedaleko Poříčan na Kolínsku nákladní vlak, který v cisternách převážel hořlavý benzen a benzol. Podle prvotních informací strojvedoucí nákladního vlaku ČD Cargo nerespektoval návěst "Stůj" a nedovoleně vjel do stanice Poříčany.

Nehoda obousměrně uzavřela dopravu na trati. Drážní hasiči s pomocí dusíku vháněného do nádrží několik hodin přečerpávali nebezpečné látky z převrácených vagonů. Hotovo měli až okolo úterní osmé hodiny večer. Preventivně evakuovaní obyvatelé z okolí se tak mohli vrátit do svých domovů.

Práce s odstraňováním vagonů za pomoci dvojice pásových jeřábů, které byly přistaveny odpoledne, pokračovaly i přes noc. "Během noci se v Poříčanech podařilo dostat na koleje a odtáhnout obě cisterny. Hasiči už také brzy ráno z profilu trati odstranili převrácenou lokomotivu. Pokračuje se opravami trati," sdělil ráno TN.cz mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Související obsah

​Předpoklad, že provoz bude obnoven během středy, nadále platí. "Bližší zpřesnění termínu se bude odvíjet od postupu prací, které na místě stále probíhají," upřesnil Gavenda s tím, že už ráno vlaky jezdily po jedné koleji. Nyní už mohou využívat dvě. 

"Platí pouze rychlostní omezení na 50 km/h v místě oprav trati po mimořádné události. Provoz na 1. koridoru mezi Prahou a Kolínem se postupně vrací do normálu," upozornil mluvčí po poledni.

V úterý byl provoz na trati ve stanici Poříčany kvůli vykolejenému vlaku zcela zastaven. "Část dálkových vlaků je v úseku Praha–Kolín vedena se zpožděním po objízdné trase přes Nymburk. Část dálkových vlaků je mimořádně ukončena ve stanici Kolín nebo Nymburk s nutností přestupu na jiné spoje. V regionální dopravě jsou vlaky v úsecích Český Brod – Pečky a Poříčany–Nymburk nahrazeny autobusy. Část osobních vlaků v úseku Praha Masarykovo nádraží – Lysá nad Labem a zpět je z důvodu vedení odklonových vlaků a snížené kapacity trati zrušena a nahrazena autobusy," upozornily České dráhy.

Čas obnovení provozu, tedy devátá hodina ranní, byl pouze orientační. Šlo o původní předpoklad, který se však s ohledem na probíhající práce mění, jak TN.cz upozornila mluvčí ČD Vanda Rajnochová. Aktuální informace k dopravě na trati najdete zde.

Podívejte se na úterní reportáž k vykolejenému vlaku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz