Naše Česko

Energie zdražují uměle. Zisk z toho mají hlavně banky, říká exšéf ČEZu

Jak zvládneme začínající topnou sezonu a tu v příštím roce? O kolik zdraží energie? Ekonom Lukáš Kovanda se na to ptal bývalého šéfa ČEZu a bývalého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla v pořadu Naše Česko na TN Live.

Česko podle Jaroslava Míla tuto topnou sezonu přežije. "Ale určitě nebude jednoduchá. Politici se probudili. Sice pozdě, ale probudili. Teď jde jen o to, najít racionální řešení. Budeme muset přistoupit k regulačním opatřením a doufejme, že budou dostatečně chytrá," míní Míl.

Vláda zastropovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti a malé i střední podniky. "Pokud zvládneme naplnit myšlenku úspor, která je v představách, tak by se to stihnout mělo. Druhý úkol bude příští sezona, která bude náročnější," predikuje bývalý šéf ČEZu.

Související obsah

Česko v tuhle chvíli nemá zajištěný dostatek dodávek na příští rok. "Měly by být kontinuální dodávky plynu po celý rok. Aby Česko přežilo, ve chvíli, kdy nemá žádné dodávky z Ruska, potřebuje nějakých sedm tankerů měsíčně, máme zatím domluvené tři. Takže nám bude chybět značná část plynu, naším úkolem je zajistit ho," vysvětluje Míl s tím, že stihnout se to dá.

Energetika by se podle něj měla vrátit k tomu, že to je služba lidem. Komoditní burza se prý vůbec nehodí pro elektrickou energii. "Musíme si říct, že odvolávka na německé ceny je prostě nesmyslná a v řadě případů byla účelově vytvořená, protože umožňovala zvyšovat ceny a zisky. Tady reálně není důvod k tomu, aby čeští spotřebitelé měli ceny, které byly uměle vytvořeny v zahraničí," upozorňuje Míl.

Související obsah

​"Česko má výrobní náklady jedny z nejnižších v Evropě, má nejstabilnější energetiku a máme nedostatkové ceny, přitom máme přebytek. To přece není normální. Je potřeba to řešit, to neznamená, že nenechám výrobcům zisk, ale je potřeba se podívat, kdo na tom vlastně vydělává. Zdanění výrobců a přenechání zisků velkým finančním institucím je to, co se stalo u emisních povolenek," říká Míl.

Podle něj je potřeba, aby příslušné vlády udělaly opatření, aby ta cena energií padla a aby trh nebyl manipulován a byl transparentní. Zároveň na trh nebudou napojené instituce, které tam nemají co dělat a jen parazitují na válce, nedostatku a strachu, dodává Míl. "Energetika je odvětví, které by mělo být stabilizované dlouhodobými kontrakty. Jinak to nebude fungovat a bude se vše jen zhoršovat," uzavírá bývalý ředitel ČEZu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz