Domácí

Dále, rychleji, ale i dráž. Soukromí dopravci chystají změny na železnici

Dále, rychleji, ale i dráž. Soukromí dopravci chystají změny na železnici
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

České dráhy oznámily tento týden změny jízdních řádů od 11. prosince. Podobný krok zvažují také soukromí dopravci, navíc změny nastanou ve stejný den.

Lidé, kteří využívají služeb národní železniční společnosti, se musejí připravit na řadu změn. Kromě jiného společnost chystá také zdražení jízdného. O tom, jak se změní jízdní řády a ceny jízdenek u Českých drah, se můžete dočíst v samostatném článku. Redakce TN.cz zjišťovala, jak jsou na tom další přepravci.

Leo Express

Společnost Leo Express plánuje podle mluvčího Emila Sedlaříka zachovat současnou cenovou politiku. "Cena jízdného se i nadále bude odvíjet od vytíženosti spoje, termínu odjezdu a včasnosti nákupu," vysvětlil pro TN.cz a dodal, že průměrná cena jízdenek by měla zůstat stejná. 

Pokud jde o změny jízdních řádů, Leo Express začne po dvou letech opět zastavovat ve stanici Ústí nad Orlicí. A vrátit chce také dva páry spojů s konečnou v Karviné. Cesta na trase Praha–Bohumín by pak měla být kratší o 16 minut, a pokud bude cestující pokračovat až do Košic, přijede tam o 37 minut dříve.

RegioJet

I dopravce se žlutými vlaky plánuje soupravy zrychlit. Při cestě z Prahy do Ostravy by měli cestující ve vagónech strávit o 13 minut méně, při cestě mezi Prahou a Brnem pak vlaky zrychlí dokonce o 26 minut. K současným linkám plánuje dopravce přidat novou trasu mezi Brnem a vídeňským letištěm Schwechat. "V létě opět plánujeme vypravit vlaky na chorvatské pobřeží," dodal obchodní ředitel Jiří Jahelka.

Ceny by se u RegioJetu skokově měnit neměly. "Změny cen našich komerčních spojů nejsou vázané na termíny platnosti jízdních řádů. Ceny upravujeme průběžně, především v závislosti na nákladech za trakční energie," vysvětlil pro TN.cz Jahelka.

Související obsah

​Arriva

Změny v jízdním řádu čekají také vlaky společnosti Arriva. Záviset budou podle mluvčího společnosti Jana Holuba na požadavcích objednavatelů spojů, kterými jsou regiony i ministerstvo dopravy. "Velké změny ale neočekáváme. Bude to spíše v jednotkách minut," dodal pro TN.cz.

Dopravce také sdělil, že zvažuje zdražení. O tom, o kolik přesně to bude, se podle Holuba zatím jedná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz