Šetří celé Česko

Jednoduchý trik pomůže ušetřit za elektřinu. Sousedi ale nebudou rádi

Jednoduchý trik pomůže ušetřit za elektřinu. Sousedi ale nebudou rádi
Zdroj: profimedia.cz

Vysoký růst cen energií nutí lidi přemýšlet nad způsoby, jak ušetřit. Odborníci tak například radí dobře přemýšlet nad tím, kdy přesně zapínáte některé spotřebiče. Když totiž zvolíte ten správný čas, tak můžete ušetřit pěknou částku. Možná tím ale naštvete svoje sousedy.

Energie v poslední době rekordně zdražují, a Češi proto hledají různé způsoby, jak tyto výdaje snížit. Občas přitom stačí drobná změna obvyklého chování, díky které lze ušetřit dost peněz.

Lidé by se měli například zamyslet nad tím, kdy zapnout třeba pračku nebo myčku. "Ceny elektřiny na trhu totiž v průběhu dne kolísají – nejvyšší bývají ráno a večer, kdy je spotřeba na maximu," upozorňuje energetická společnost ČEZ.

Společnost zveřejnila také graf, který ukazuje vývoj ceny elektřiny v České republice. Průměr hodinových cen na přelomu září a října odhalil, že jsou dvě období velmi vysokých cen. První prudký nárůst začíná zhruba v 6 hodin ráno a vrcholí mezi 8. a 9. hodinou. Jde tedy o čas, kdy většina českých domácností vstává a zapíná kuchyňské spotřebiče. Po celém Česku tak v jednu chvíli jede velké množství kávovarů, sporáků a toustovačů.

Související obsah

​Po 9. hodině nastává poměrně výrazný pokles, který dosáhne nejnižšího bodu mezi 14. a 15. hodinou. V té době jsou podle ČEZu ceny nižší díky elektřině ze solárních panelů. Po 15. hodině dochází ke druhému nárůstu a postupně nastává další období velmi vysokých cen. Večerní vrchol kolem 21. hodiny dokonce překonává ten ranní. Poté už ale Češi postupně vypínají televize a chystají se do postelí. 

Graf ceny elektřiny | Zdroj: ČEZ

​ČEZ radí vyhnout se období vysokých cen a spotřebiče zapínat mimo špičku. "Zkuste pustit třeba pračku a myčku později večer. Nebo naopak brzo ráno, kdy je spotřeba minimální. Pokud máte takzvanou dvoutarifní sazbu, má takové plánování spotřeby přímý dopad na vaši cenu elektřiny. Velký význam to ale má u všech," radí společnost.

Kromě snížení částek na účtech navíc lidé sníží také nároky na výrobní zdroje v Evropě v době spotřebních špiček. "To znamená méně spáleného plynu v plynových elektrárnách, které nyní elektřinu tolik zdražují," dodal ČEZ.

Zřejmě jedinou nevýhodou může být hluk, který některé spotřebiče vydávají. Pokud totiž někdo žije v domě s tenkými zdmi, sousedi ho za puštěnou pračku ve tři hodiny ráno zřejmě příliš rádi mít nebudou.

Pomoci se šetřením za topení může i tento jednoduchý trik. Podívejte se na něj:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz