Domácí

Topná sezóna začíná! Ušetřit můžete spoustu peněz. RADY A TIPY

Topná sezóna začíná! Ušetřit můžete spoustu peněz. RADY A TIPY
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Teploty pomalu klesají, a proto je nejvyšší čas připravit vaši domácnost na zimu. Neustále se zvyšující ceny energií potrápí nejeden rodinný rozpočet. Redakce TN.cz připravila několik rad a triků, díky kterým můžete ušetřit nemalé peníze.

Údržba radiátorů

Na začátku topné sezóny je nezbytné radiátory zkontrolovat. Důležité je se zejména zaměřit na to, zda nám trubky nikde netečou a vše je v naprostém pořádku.

Odvzdušnění

Účinnost topení ovlivňuje množství vzduchu v topné soustavě. Je proto potřeba topení odvzdušnit. Není to nijak složité. Postačí k tomu pouze šroubovák a nádoba, kam necháte vodu odkapat.

Související obsah

K odvzdušnění stačí na boku topení povolit ventil a nechat přebytečný vzduch uniknout. Ve chvíli, kdy místo vzduchu začne téci voda, výpusť musíme opět uzavřít.

Čistota

Tepelný výkon může snížit také prach, který je na radiátorech usazený. Pokud jej tedy pořádně umyjete, můžete tím ušetřit. Navíc mohou radiátory vířit vzduch a uvolňovat do prostředí částice prachu a nečistot. Ty mohou zatěžovat dýchací cesty i oči. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Příprava a seřízení oken

Právě před příchodem zimy je nejvyšší čas doma seřídit plastová okna. Díky tomu zabráníte úniku tepla, navíc vám poděkuje i vaše peněženka. Důležitá je také pravidelná údržba. Na co nezapomenout a jak okna na chladné dny připravit, se dozvíte zde.

Revize komínů a kotlů

Zapomínat bychom neměli ani na údržbu a revizi kotlů. Ta je dokonce povinná ze zákona a pozvat bychom si na to měli odborníka. Pravidelný servis se navíc vyplatí, protože správně udržovaný kotel je bezpečnější, tišší a v případě toho plynového může zajistit i nižší spotřebu.

Minimálně jednou ročně bychom měli nechat zkontrolovat a vyčistit komín. Revizi může provést pouze specialista, zpravidla se jedná o kominíka. V případě nedodržení lhůty čištění a kontrol navíc hrozí pokuta.

Související obsah

Utěsnění prostor

Pokud vám do domácnosti táhne, je dobré zjistit odkud. V případě mezery pod dveřmi nebo škvírky u okna je vhodné prostor utěsnit. Využít můžete izolační zarážky, dostupné jsou na trhu rovněž nejrůznější těsnící válečky v mnoha designech. Nejenže tímto opatřením zamezíte úniku tepla, ale zároveň oživíte svůj domov.

Větrání

Ani během chladných zimních měsíců bychom navíc neměli opomíjet větrat. Zamezíme tak vzniku možné plísně. Odborníci doporučují otevřít okna vždy pouze na několik minut. Rychle a intenzivně se tím pročistí vzduch v místnosti.

Topení

S každým dalším stupněm, o který si přitopíme, stoupají podle expertů náklady na vytápění. Optimální teplota v bytě by se tak měla pohybovat od 18 do 22 °C. Nejtepleji by mělo být v obývacím pokoji, chladněji pak v ložnici.

Pokud máte doma místnosti, které nevyužíváte, je vhodné také tam ubrat. Nemělo by tam však být méně než 14 °C. Zapříčinili byste kondenzaci vlhkosti a v pokoji by se vám začala tvořit plíseň.

Lidé se začali už připravovat na zimu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz