Domácí

Vláda obrátila. Datové schránky nakonec budou povinné jen pro někoho

Před pár dny televize Nova informovala, že ani ne za tři měsíce už mělo mít v Česku povinně zřízenou datovou schránku skoro 2 a půl milionu lidí. Nakonec od toho stát ustupuje. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) státní správa nechce lidi k tomuto kroku nutit a místo toho připravuje informační kampaň.

Česko mělo zažít od nového roku obří digitální šok. Právnické osoby, OSVČ i více než milion lidí, kteří elektronicky žádají úřady o různé příspěvky, měli povinně využívat státem zřízenou datovou schránku a stát s nimi měl komunikovat výlučně touto formou.

Automatické zavedení datových schránek bylo loni schváleno jako součást zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy. Teď chce vláda datové schránky nechat na dobrovolné bázi.

Související obsah

​"Pozitivní motivace, to znamená nenutit někoho do něčeho, ale pozitivně ho motivovat, je rozhodně lepší. Ještě si vezměme, v jaké situaci se teď lidé v České republice nacházejí, z čeho všeho mají strach, a teď by se ještě v lednu objevila nějaká povinnost, které by mnozí z nich nerozuměli," vysvětluje ministr vnitra Rakušan.

Podle něj se ale změna týká pouze fyzických osob. Povinné zřízení datové schránky pro živnostníky a podnikatele od nového roku zůstává. "Teď se rozjede velká kampaň, která bude informativní. Budeme psát přímo dopisy jednotlivým živnostníkům, je tady komunikace s různými profesními komorami. Chceme, aby všichni do toho systému vpluli bez problémů," prohlásil Rakušan.

Související obsah

​Pro to, aby datová schránka zůstala na dobrovolné bázi jsou i sociologové a odborníci na veřejnou správu. "Za daných okolností je to asi správný krok, byť na druhou stranu ta postupná digitalizace společnosti je určitě důležitá a pokud by se lidé naučili komunikovat se státem datovou schránkou, tak to bude i levnější," myslí si sociolog Daniel Hůle.

"Já si vůbec nemyslím, že technický prvek, kterému se říká datová schránka, je zrovna ten prvek, ve kterém je budoucnost. Je to jeden z prvků a myslím si, že budoucnost si klidně najde cestu jinudy. Nemyslím si, že datová schránka je univerzální řešení," vyjádřil se Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí.

U datové schránky je každý odeslaný dokument automaticky brán jako doručený. Její majitel se tak nemůže vymlouvat, že poštu nedostal.

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz