Domácí

Zásadní změna pro řidiče! Ministerstvo chce digitalizovat velký techničák

Ministerstvo dopravy plánuje zásadní změnu pro řidiče a majitele motorových vozidel. Chystá elektronickou verzi velkého technického průkazu. A tak bychom na prohlídky vozů nosili jen digitální verzi dokladu třeba v telefonu.

Blíží se konec papírového velkého technického průkazu. "Já bych byl rád, aby už od 1. ledna roku 2024 mohly být vydávány jenom ty zjednodušené menší technické průkazy. A na ty velké už by nedošlo," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

V rámci digitalizace by veškeré důležité informace o technických prohlídkách i o vlastníkovi a provozovateli vozu měly být zapisovány elektronicky. "Tohle je zjednodušení, které bude vhodné jak pro řidiče samotné, tak pro státní orgány, které ty informace potřebují," má jasno mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

"Doufám, že to bude ulehčení. Už se na to těším," řekl jeden z dotázaných. "Bylo by to lepší v tom, že když to bude v digitální podobě, tak to neztratím," tvrdí další.

Aktuálně na velkém technickém průkazu najdeme například informace o vlastníkovi, historických záznamech i údaje o motoru auta nebo rozměrech pneumatik. Digitální podoba by pak měla být doplněna o další informace o voze. "Že se narodil v uvozovkách tehdy a tehdy. Že na opravě byl s takovým a takovým stavem kilometrů. Že byl havarován tehdy a tehdy. Tyhle informace by tam měly být," dodal Sirota.

"Určitě je to správný krok, který jsme připravili už za naší vlády. Mělo by to být součástí takzvaného Portálu dopravy," uvedl bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). Od poloviny roku 2025 ministerstvo dopravy plánuje i digitální podobu řidičského průkazu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události