Domácí

Moravskoslezský kraj žádá vládu o pomoc. Hrozí rušení autobusových linek

Moravskoslezský kraj požádal vládu o pomoc kvůli vysokým cenám paliv. Většina tamních autobusů totiž jezdí na stlačený zemní plyn. Právě ten ale v poslední době zdražil zhruba desetinásobně a kraji tak vznikají obrovské náklady. Kvůli těm se zřejmě omezí anebo úplně zruší řada dopravních spojů a cestující asi čeká i zdražení jízdného.

Ještě před válkou na Ukrajině chtěli snížit emise a ušetřit miliony na provozních nákladech. Teď se ale dobrý úmysl obrátil proti nim. Náklady se Moravskoslezskému kraji během příštího roku zvýší kvůli autobusům na CNG zhruba o 250 milionů korun. O pomoc požádal vládu.

"My jsme ministerstvo dopravy kontaktovali, tam jsme dostali informaci původní, že to nelze, ale teď už jsou vstřícnější a vymýšlíme jakým způsobem bychom mohli dostat dotaci na ten plyn," uvedl náměstek pro dopravu v Moravskoslezském kraji Radek Podstawka (ANO).

Dopravcům by mělo pomoci zastropování cen energií a plynu od příštího roku. Jenže to se nebude vztahovat na všechny. "Bohužel v okamžiku, kdy ten dopravní podnik nevyužívá jenom své vlastní čerpací stanice, které by sloužily jen pro něj, tak pak to zastropování možné není. Hledáme další cesty," sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). 

Související obsah

Jenže to vypadá, že ministerstvo financí žádné peníze pro kraje uvolnit nechce. "Oblast dopravy patří do samostatné působnosti krajů a měla by tak být primárně financována z prostředků, které jsou krajům alokovány v rámci rozpočtového určení daní," upozornilo.

Podle opozice vláda musí najít způsob, jak krajům v případě dopravy finančně pomoci. Pokud ne, odnesou to hlavně cestující. Moravskoslezský kraj bez pomoci státu totiž bude muset zrušit některé spoje a zřejmě i zdražovat jízdné.

Související obsah

"Z důvodu zdražování pohonných hmot a zdražování energií řada občanů omezila používání automobilů a potřebují dostupnou veřejnou dopravu, aby mohli normálně žít," řekl předseda SPD Tomio Okamura. 

Se zvýšenými náklady za paliva se potýkají všechny kraje, jenže oproti tomu Moravskoslezskému má řada z nich většinu vozového parku na naftu. "Stát peníze také nemá a třeba ministr dopravy má velké pochopení, ale on sám řeší problémy s rozpočtem," prohlásil náměstek hejtmanky Středočeského kraje a radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Některé kraje proto už oznámily, že jízdné zdraží.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz