Zahraničí

Našli hrob svatého Mikuláše. Místo může obsahovat vzácné relikvie

Úžasný objev oznámil turecký archeolog Osman Eravşar z Akdenizské univerzity. Podařilo se nalézt přesné místo hrobky svatého Mikuláše.

Svatý Mikuláš byl byzantským biskupem a jeho štědrost dala vzniknout české tradici, kdy Mikuláš chodí na začátku prosince spolu s andělem a čertem a rozdává sladkosti. Na Západě je zase předobrazem Santy Clause.

Nyní se tureckým archeologům podařilo najít místo s hrobem svatého Mikuláše, informovala turecká agentura DHA. Hrob se nachází v původním kostele svatého Mikuláše v Myře, nad nímž vznikl někdy v sedmém nebo osmém století nynější chrám.

České zpodobnění Mikuláše na ilustračním snímku | Zdroj: Profimedia

​Původní kostel se nachází v hloubce asi sedmi až osmi metrů pod tím nynějším. To bylo způsobeno stoupající hladinou Středozemního moře. Pozůstatky původního kostela jsou nyní asi dva metry pod úrovní hladiny moře, což archeologům velmi ztěžuje práci.

"Je tady podlaha z období, kdy svatý Mikuláš žil, bavíme se o podlaze, po které chodil. Je to velmi důležitý nález, první z dané doby," řekl archeolog Osman Eravşar. Podle něj se v původním kostele mohou nacházet Mikulášovy relikvie.

Související obsah

​Svatý Mikuláš žil na přelomu 3. a 4. století, narodil se v Pataře, která dnes leží v Turecku, dříve v Byzantské říši. Podle legendy byl Mikuláš potomkem bohatých rodičů. Po jejich smrti veškerý majetek rozdal chudým. Jako biskup působil v Myře, dnešním Demre. Zemřít měl 6. prosince, toto datum ovšem není jisté.

Údajné ostatky svatého Mikuláše se dnes nachází v muzeích v Itálii a v Turecku, v roce 1087 je měli ukrást italští námořníci. Před několika lety se radiokarbonovou metodou podařilo zjistit, že část kosti, uložená v italském Bari, pochází z doby, kdy Mikuláš skutečně žil, uvedl portál BBC v roce 2017. Nicméně podle tureckých archeologů, na něž se odkazuje portál Daily Mail, se italským námořníkům podařilo ukrást jen kosti neznámého kněze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz