Domácí

Muži utrhl v práci stroj ruku. Boj o její záchranu skončil

Muži utrhl v práci stroj ruku. Boj o její záchranu skončil
Pro muže vzlétl vrtulník záchranné služby | Zdroj: ZZS MSK

Posádky záchranářů v úterý dopoledne vyjížděly k vážnému pracovnímu úrazu na Novojičínsku. Stroj ve firmě v obci Sedlnice vtáhl a utrhl ruku 51letému muži. Pacienta po kolapsu a velké ztrátě krve transportoval vrtulník do nemocnice v Ostravě i s amputovanou končetinou, aby mu ji lékaři mohli případně přišít. Zranění však byla až příliš vážná. Ruku se zachránit nepodařilo.

Neštěstí se mělo stát před půl dvanáctou v jedné z firem v obci Sedlnice. "Jednapadesátiletý muž pracoval se strojem, který mu vtáhl a amputoval horní končetinu. Pacient zkolaboval a ležící na zemi byl nalezen spolupracovníky. Ti také zahájili poskytování základní první pomoci," informoval mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Na pomoc zraněnému urychleně vyjela nejbližší pozemní posádka. Na místě byla do několika minut. Vzlétl také vrtulník letecké záchranné služby.

Přivolaný lékař zjistil, že muž ztratil hodně krve a zřejmě začal upadat do šokového stavu. "Posádky proto důkladně ošetřily zraněnou končetinu, zajistily žilní vstupy, kterými podávaly léky a infuzní roztoky. Zasahující lékař také indikoval podání konzervy plné krve, kterou od srpna letošního roku mají k dispozici ostravští letečtí záchranáři," vysvětlil Humpl.

Související obsah

Zachránit ruku se nepodařilo​

Záchranáři spolu s pacientem odvezli z místa i amputovanou ruku, aby se ji mohli lékaři v nemocnici pokusit přišít zpět. "Ošetřený amputát byl následně uložen spolu s ledem a nachystán k transportu. Následovala rychlá přeprava vrtulníkem a předání pacienta do další péče specialistům traumatologického centra FN Ostrava," zakončil Humpl.

V Ostravě se sice pyšní několika úspěšnými replantacemi končetin, jak se TV Nova podařilo zjistit, v tomto konkrétním případě se však ruku zachránit nepodařilo. Zranění bylo devastující. Nedalo se už nic dělat.

"Ke zdravotnímu stavu pacientů se nemůžeme vyjadřovat," nechtěla mluvčí nemocnice Petra Petlachová zprávu komentovat. Uvedla pouze, že podobné incidenty se stávají, i když nejsou na denním pořádku.

K amputacím dochází nejčastěji v kutilské sezóně, tedy zhruba od března do podzimu. V roce 2017 tu dokonce řešili hned dvě "přišití" rukou během jediného měsíce. "Zatímco od listopadu do února se s tímto typem zranění na našem pracovišti v podstatě nesetkáváme, od března těchto případů razantně přibývá. Letos jsme během jednoho měsíce řešili kromě amputovaných prstů hned dva vážné úrazy způsobené rotační okružní pilou, kdy došlo k amputaci části ruky," upozorňoval tehdy primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky Fakultní nemocnice Ostrava Martin Paciorek.

O tom, jaká kouzla chirurgové a ortopedi dovedou, se více začalo mluvit v roce 2009 po nešťastném incidentu na Mladoboleslavsku. Doktoři z vinohradské nemocnice tehdy přišili zpět dvouletému chlapci ruku, kterou mu otec nechtěně přejel elektrickou sekačkou a amputoval ji v zápěstí (psali jsme zde).

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz