Domácí

V kauze brněnských bytů obvinili sedm lidí. Piráti odmítli vstoupit do koalice

V kauze brněnských bytů obvinili sedm lidí. Piráti odmítli vstoupit do koalice
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Úterní zátah na brněnském magistrátu má první obviněné. Policie stíhá sedm lidí. Měli vytvořit zločineckou skupinu a podplácet. Piráti, kteří původně plánovali vstoupit do nové koalice, svou nabídku stáhli.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní stíhání sedmi lidí a dvou právnických osob v souvislosti s kauzou privatizace brněnských městských bytů. Policisté je podezírají ze zvlášť těžkého zločinu účast na organizované zločinecké skupině. Informaci zveřejnilo olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Policie má také podezření, že v souvislosti s kauzou došlo k podplácení a praní špinavých peněz. Další informace k případu ale dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká odmítla redakci TN.cz sdělit.

Na nový vývoj v případu už zareagovali také brněnští Piráti, kteří stáhli svou nabídku, že se zapojí do široké koalice na tamním magistrátu. I bez nich ale bude mít případná rada složená z ODS, TOP 09, ANO, KDU-ČSL, STAN a ČSSD v zastupitelstvu spolehlivou většinu 42 zastupitelů z 55. 

Související obsah

​"Chtěli jsme, aby ta nová koalice vznikla na vládním půdorysu a tato široká koalice nám nevyhovovala," okomentoval pro TN.cz rozhodnutí nevstoupit do koalice šéf brněnské buňky Pirátů Michal Marciniszyn s tím, že kauza s byty k tomuto rozhodnutí přispěla.

"Vadí nám, když se peníze občanů nepoužívají hospodárně, a neměli jsme jistotu, že bychom tomu dokázali v tomto složení rady zabránit," tvrdil Marciniszyn. "Byli bychom tam jako kapka v moři," dodal. 

Původní příslib Pirátů, že do koalice vstoupí, vysvětloval Marciniszyn jako vyslyšení mandátu k jednání od členské základny. Ta pak měla případný oficiální vstup do koalice ještě schválit. K tomu už ale nedošlo.

Na základě zpětné vazby od členů a ve světle nedávných událostí se pirátští zastupitelé rozhodli svůj souhlas se vstupem do koalice podle Marciniszyna nakonec stáhnout. "Hlasování neproběhlo. Nebylo na to dost času. Ale ten názor, že bychom tam vstupovat neměli, byl velmi široce sdílen," nechal se slyšet.

Související obsah

Zásah policie na brněnském magistrátu proběhl v úterý. Prohlídky se dotkly také kandidáta na post ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Při razii v městských budovách došlo k zadržení deseti osob. Hladík mezi nimi ale nebyl. Později prohlásil, že s policií spolupracuje. Magistrát se k dalšímu průběhu případu odmítl ústy svého mluvčího vyjádřit.

V Brně kvůli kauze s byty opět zasahovala policie. Hladíkovi prohledala kancelář:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz