Domácí

Mimořádná daň by měla platit od roku 2023. Vláda ji spojí s daňovým balíčkem

Daň z neočekávaných zisků vláda zavede pravděpodobně od roku 2023. Považuje to za bezpečnější řešení, a to i navzdory tomu, že evropské nařízení umožnuje její uplatnění už letos. Oznámil to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda tzv. windfall tax projednávala i s ústavními právníky. Podle nich by platnost daně pro letošní rok nebyla protiústavní. Vláda se ale i tak přiklání k zavedení daně až od roku 2023. Je to údajně bezpečnější cesta. Daň plánuje spojit s daňovým balíčkem, který je už ve Sněmovně.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na tiskové konferenci také oznámil, že kvůli vysokým cenám energií bude moct státní podporu čerpat více velkých firem. Vláda se rozhodla rozšířit program na všechny hospodářské sektory.

"Nebudou ale podporovány sektory, u kterých se uvažuje o zavedení daně z neočekávaných zisků," dodal Síkela. To se týká i podniků, na které se vztahuje zastropování cen elektřiny a plynu.

Související obsah

Na dnešním jednání vláda také podpořila záměr vybudovat u Plzně průmyslový areál. Na záložním armádním letišti by tak mohla vzniknout továrna na baterie do elektroautomobilů koncernu Volkswagen. 

​Vláda ve středu měla jednat i o novele stavebního zákona. Nový zákon, který měl zjednodušit stavební řízení, vyvolal napříč stavebním prostředím kritiku. Úprava zákona se pak nelíbila zejména developerům a velkým městům.

"Míříme k moderní digitalizaci stavebního řízení a k zjednodušení procesu," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ministři ale projednávání tohoto bodu zatím pouze otevřeli. "Záleží nám na tom, abychom dokázali najít co nejjednodušší podobu elektronizace, proto jsme se rozhodli učinit finální rozhodnutí příští týden," uzavřel Kupka.

Podívejte se na reportáž z Odpoledních Televizních novin:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz