Ekonomika

Benzín a nafta pořád zdražují. Pumpaři drží marže dole, tvrdí ale ministerstvo

Ministerstvo financí zveřejnilo výsledky nedávných kontrol marží čerpacích stanic a pumpaři je prý drží tak dole, jak jen mohou. Jenže zdražování pohonných hmot i přesto stále pokračuje. Průměrná cena za litr benzinu už se vyšplhala na téměř 43 korun, což je skoro o korunu více než před týdnem. Nafta teď stojí v průměru téměř 47 korun. A podle odborníků může být ještě hůř.

Přízrak 50 korun za litr paliva se po měsících pomalu vrací. Ceny benzínu i nafty rostou a řidiči to na svých peněženkách cítí čím dál více. V Praze a středních Čechách jsou paliva nejdražší. Na této čerpací stanici na začátku D1 stojí benzín 44,90 koruny a nafta dokonce 48,90 korun. Nejlevnější jsou jižní Čechy. Benzín tam můžete pořídit za 40,90 koruny, naftu za 45,90 koruny.

Ceny rostly všude. Čerpadláři a jejich zisky jsou v tom ale podle výsledků kontrol ministerstva financí nevinně. "Když se podíváme na průběžná data za říjen, kdy dochází ke zdražování pohonných hmot, tak vidíme marže o hodně nižší, velmi nízké, v některých dnech dokonce i záporné," upozornil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. "Problém může být mezi čerpacími stanicemi a rafineriemi, které si navyšují marže, prodávají již drahé pohonné hmoty pumpařům, ti pak s nízkými maržemi koncovým uživatelům," myslí si ekonom Štěpán Křeček.

Vyšší spotřební daň, eskalace války na Ukrajině, zbavování se závislosti na ruských palivech, oslabení koruny vůči dolaru. To mají být důvody současného růstu cen. "K tomu se přidává významné rozhodnutí OPECu včetně Ruska o snížení produkce ropy o dva miliony barelů. To je poměrně výrazné snížení," sdělil mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu Václav Loula.

Související obsah

Zimní naftu prý navíc prodražují vyšší ceny nutných přísad. "Pokud by se cena ropy hnula směrem dolů, tak by benzín mohl být levnější. V nejbližších týdnech to ale není příliš pravděpodobné," řekl ekonom David Marek. Zisky rafinerií ministerstvo financí neprověřuje. I na ně by ale měla zamířit chystaná daň z neočekávaných zisků, takzvaná windfall tax. Platit má od příštího roku.

Zdražují i v zahraničí

Zisky rafinerií ministerstvo financí neprověřuje. I na ně by ale měla zamířit chystaná daň z neočekávaných zisků, takzvaná windfall tax. Platit má od příštího roku.

Až do 1. září platila v Německu snížená daň z pohonných hmot. Němci se tak od června radovali z v přepočtu osmikorunové slevy na litr benzínu a zhruba tříkorunové u nafty. Teď už se ale ceny vrátily na předchozí hodnoty. Na německé čerpací stanici zaplatíte za litr nafty přibližně 52 korun, ještě před dvěma týdny to bylo o čtyři koruny méně. A za litr benzinu tam zaplatíte okolo 46 korun, což je přibližně o korunu více než před 14 dny.

Podobně vysoké ceny jsou také v Rakousku. Ani tady už lidé diesel nenatankují pod 50 korun za litr. Natural pak stojí v průměru 43 korun. 

Související obsah

Lepší situace je v Polsku. Podobně, jako tomu bylo v Německu, je to i tam kvůli nižším daním. Aby polská vláda zmírnila dopady růstu cen, snížila daň z pohonných hmot z 23 na osm procent. Nižší daň měla původně platit od února letošního roku do července, ale byla prodloužena nejméně do konce tohoto roku.

V Polsku jsou pohonné hmoty ve srovnání s okolními státy nejlevnější. Například v Chałupkách stojí litr Naturalu 36,90 a diesel je za 42,20. I tam ale za posledních 14 dní stoupla cena Naturalu o dvě koruny za litr a u dieselu ještě o korunu víc. Kvůli nižším cenám než v Česku řidiči stojí denně ve frontách. Z Ostravy do Chałupek to je přibližně deset kilometrů. Lidé si spojují tankování s levnými nákupy potravin.

Tankování se v Polsku vyplatí hlavně přespolním, na plné nádrži lidé ušetří asi 180 korun. Cesta z větší dálky jen kvůli tankování už by se nevyplatila.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz