Zahraničí

Po pádu Trussové se může do čela Británie vrátit Boris Johnson. ANKETA

Jen krátce poté, co ve čtvrtek oznámila britská premiérka Liz Trussová rezignaci, se začalo spekulovat o tom, kdo ji ve funkci nahradí. Jedno jméno se ale objevovalo více než ostatní – Boris Johnson. Bývalý premiér Spojeného království má do čela vlády volnou cestu.

Zatímco Británii zasáhla další rána a premiérka oznámila rezignaci, Boris Johnson byl na dovolené v Karibiku. Okamžitě poté, co se informaci dozvěděl, se ale vrátil do své vlasti. Deníku The Times pak řekl, že si myslí, že jeho návrat je "věcí národního zájmu".

Nejsou to ještě ale ani dva měsíce, co po týdnech skandálů opustil Boris Johnson Downing Street 10. Nicméně jeho návrat je teď skutečně ve hře, a to nejen na post britského premiéra. Kromě toho se může vrátit i do čela Konzervativní strany.

Podle několika poslanců by byl Boris Johnson vhodnou volbou. "Doufám, že jste si užil prázdniny, šéfe. Je čas se vrátit. V kanceláři je několik problémů, které je třeba vyřešit," napsal ministr pro mezinárodní obchod James Duddridge.

Související obsah

​Pravidla jasně stanovují, že pokud bude Boris Johnson skutečně chtít obhájit premiérský post, bude muset do pondělního odpoledne získat podporu minimálně 100 konzervativních poslanců. Teprve poté se bude moct utkat s vyzyvateli. Těch přitom není málo.

Největší konkurencí by pro Johnsona mohl být Rishi Sunak. Od roku 2015 je poslancem, později začal působit jako kancléř a kromě toho je podle deníku The Scotsman také největším favoritem sázkových kanceláří.

Související obsah

​Liz Trussovou by mohla nahradit i Penny Mordauntová. Nebylo by to ostatně poprvé. Nedávno zastoupila bývalou premiérku v parlamentu, kam se Trussová nemohla dostavit a zodpovědět naléhavé otázky o rozpočtu. Sunak i Mordauntová byli navíc oponenti Trussové ve vnitrostranické volbě, která se konala letos v létě.

Ve hře je i jméno Bena Wallace. Bývalý voják byl ve vládě Borise Johnsona ministrem obrany. Ve spojitosti s premiérským křeslem bývá často skloňováno i jméno Kemi Badenochové, která dlouhodobě patří k favoritům Konzervativní strany.

Seznam oficiálních kandidátů by měl být jasný do pondělí. Velká Británie by jméno svého nového premiéra měla znát do pátku 28. října.

Britská premiérka oznámila rezignaci. Ve funkci vydržela 45 dní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz