Zahraničí

Vláda Trussové byla katastrofa, tvrdí politolog. Boris Johnson se může vrátit

Britská premiérka oznámila rezignaci po 45 dnech ve funkci. Podle odborníka se ale její odstoupení očekávalo už včera. Velkou Británii prý čekají nestabilní časy. Na její místo by se mohl vrátit i bývalý premiér Boris Johnson.

Po událostech ze včerejšího dne se předpokládalo, že Trussová v průběhu několika dní rezignuje. "Očekávalo se, že nevydrží příliš dlouho," tvrdí politolog Ondřej Šmigol.

Podle něj byly rozhodující zejména včerejší interpelace, kterým Trussová čelila. Ty už údajně naznačily, že je ve straně něco špatně. Zásadní zlom ale přišel večer, kdy se hlasovalo o návrhu opoziční strany o zákazu těžby zemního plynu.

Související obsah

​​"Spojila toto hlasování s hlasováním o nedůvěře vládě, poté to odvolala, nebo si to aspoň všichni mysleli. A nastal chaos, kdy nikdo nevěděl, co se děje," vysvětluje politolog včerejší dění.

"Bylo jasné, že nálada ve straně je dost pod bodem mrazu. Dokonce to chvíli vypadalo, že by se strana mohla ještě ten večer rozpadnout. Bylo tedy jasné, že premiérka ve své funkci nemůže dlouho vydržet, a pokud nerezignuje ještě ten večer, očekávalo se, že to bude dnes," doplnil.

Související obsah

Ve funkci vydržela 45 dní

Liz Trussová byla premiérkou Spojeného království pouhých 6 týdnů. Ze všech premiérů v historii Velké Británie vládla nejkratší dobu. Podle Šmigola není proto moc co z jejího premiérského působení hodnotit.

"Prvních čtrnáct dní vláda nefungovala, protože zemřela královna, takže se držel státní smutek. Týden poté představila novelu rozpočtu, která rozpoutala tento sešup a od té doby šla od problému do problému. Dalo by se říct, že to byla celé katastrofa," hodnotí politolog.

Související obsah

Vrátí se Boris Johnson?

Bývalého premiéra Borise Johnsona vystřídala Trussová začátkem září. Ve hře je teď jeho návrat. Británii čeká vybírání nového premiéra, kdy poslanci vyberou dva kandidáty, kteří předstoupí před hlasování všech členů strany.

"Pokud do toho Boris Johnson naskočí, má celkem obstojnou šanci," tvrdí Šmigol. Podle něj se mluví i o britském ministru financí Jeremy Huntovi. 

Britská premiérka oznámila rezignaci. Ve funkci vydržela 45 dní:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz