Domácí

Dušičky se letos zase prodraží. Lidé už ale berou květinářství útokem

Dušičky se letos zase prodraží. Lidé už ale berou květinářství útokem
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Dušičky se pomalu blíží a lidé už začali nakupovat květiny a věnce. Zdražení se ale nevyhnulo ani květinářstvím. Za ozdoby na hroby si tak letos zase připlatíme.

Nárůst cen prakticky za všechno pociťují v rozpočtu snad všechny domácnosti v České republice. A podražila také květinářství. "Obecně, jestliže je průměrná inflace 18 % a je tažená cenami bydlení, energií, potravin a pohonných hmot, tak tyto vstupy se promítají i do spotřebního zboží. Takže určitě lze očekávat, že se ceny zvedly," řekl TN.cz ekonom Petr Studnička.

Musíme tedy počítat s tím, že za květiny a věnce na hroby zaplatíme více, než tomu bylo loni. "Ceny jsme mírně zvedli podle vstupů. Děláme kvalitní výrobky. Menší věnce jsme zdražili o 10 korun a větší o 100. Ceny se tak pohybují v rozmezí od 300 do 1 500 korun," přiblížila majitelka květinářství Jana Strachová.

Související obsah

Pořádně zdražily také svíčky. "Třeba u těch, které jsme léta prodávali za 25 korun, tak jsme cenu museli zvednout na 32 korun," doplnila Strachová.

Lidé už na Dušičky začali pomalu nakupovat. "Ano, už průběžně chodí. Je to tak týden až 14 dní. Velký zájem byl tento týden. Počítám, že o víkendu budou hodně jezdit na hroby a příští víkend to dokončí," myslí si Strachová.

Právě před víkendem hlásí květináři zpravidla nejvyšší tržby. Zákazníci jsou ale při výběru opatrní. "Lidé chodí, okukují a přemýšlí. Nakonec přijdou a nakoupí vždy na několik hrobů," uvedla majitelka květinářství Dana Němcová.

Řada lidí ale sází na kvalitu. "Lidi si radši připlatí, ale mají hezčí věc. Chvojové věnce děláme z kvalitní jedle. Proto jsou oproti jiným o 50 korun dražší. Ale je to z kvalitního materiálu," uzavřela Strachová.

Po smrti královny Alžběty II. měli květináři v Londýně hotové žně. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz