Domácí

Lidé méně darují oblečení. Charity musí propouštět sociálně slabé zaměstnance

Lidé šetří, a protože omezují i nákupy nového oblečení, nezbavují se toho starého. V tisícovce sběrných kontejnerů, které jsou rozmístěné po celé republice, je až o pětinu méně oděvů. A tak společnost z Broumova, která je provozuje, musí propouštět. Mezi zaměstnanci je přitom většina sociálně slabých.

Broumovská diakonie zaměstnává sto lidí a před rokem investovala do obrovské třídící linky sedm milionů korun. Oblečení třídí na 180 druhů. "Jezdí to do kolečka, když tady je bunda, nechám jet dál, když tady je dětské, bazary, tak to házím rovnou do toho," uvedla pracovnice na třídicí lince Dana Kořánová.

Pás může jet rychlostí sedm kilometrů za hodinu. Zaměstnanci jsou za den schopni vytřídit až 25 tun materiálu. Zařízení ale letos častěji stojí. Nákladní auta totiž přivezou denně o pět tun oblečení míň.  

"Je vidět, že na těch internetových obchodech se tolik nenakupuje," řekl předseda sociálního družstva Diakonie Broumov Pavel Hendrichovský. Lidi se tak starého šatníku ani nezbavují. Kontejnerů je v Česku tisícovka a jsou poloprázdné. 

Související obsah

Diakonie žije z prodeje starého oblečení nebo materiál třídí pro další zpracování. A taky s ním obléká třetí svět. Pracují v ní lidé, kteří mnohdy ani nemají kam jít. Jenže kvůli tomu, že práce ubylo, už desetina musela přijít o místo.  

"Abychom nemuseli propouštět zaměstnance, prosíme města, obce, aby nám udělaly sbírky," řekl Hendrichovský. Svízelné situaci nenahrává ani to, že se kontejnery s oblečením začaly ve velkém vykrádat. Jen v Pardubicích letos kontejnery někdo vykradl už třikrát.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz