Zahraničí

Sunak jako první získal stovku podpisů. Jde do boje o post britského premiéra

Sunak jako první získal stovku podpisů. Jde do boje o post britského premiéra
Rishi Sunak | Zdroj: TV Nova

Britský exministr financí Rishi Sunak si jako první dokázal zajistit podporu stovky zákonodárců a může tak kandidovat do čela Konzervativní strany. Ta hledá nového lídra, který současně zastane i post britského premiéra. Dosavadní předsedkyně vlády Liz Trussová ve čtvrtek oznámila rezignaci.

Poté, co premiérka Liz Trussová po pouhých 45 dnech v čele vlády oznámila ve čtvrtek svou rezignaci, hned se na veřejnosti začala objevovat nová jména jejích možných nástupců.

Nejprve úmysl kandidovat oznámila Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. Ve hře je ale také návrat předchůdce Trussové Borise Johnsona.

Související obsah

​Prvním, kdo však splnil zákonnou podmínku a reálně se může ucházet o post premiéra, je exministr financí Rishi Sunak. Od roku 2015 je poslancem, později začal působit jako kancléř a kromě toho je podle deníku The Scotsman také největším favoritem sázkových kanceláří.

O dosažení potřebného počtu stovky podpisů informoval na twitteru předseda obranného výboru britského parlamentu Tobias Ellwood. "Je mi ctí být stým členem parlamentu z řad toryů, jenž podporuje Sunakovu kandidaturu," uvedl Ellwood.

Konzervativních zákonodárců je celkem 356. Když podporu stovky poslanců získá jen jeden kandidát, stane se lídrem strany okamžitě. Pokud takovou podporu získají tři kandidáti, bude z dalšího klání vyřazen ten, kdo bude mít hlasů nejméně. Vítěze by pak volilo 170 tisíc členů Konzervativní strany v internetovém hlasování. Na začátku září Trussová porazila v tomto hlasování právě Sunaka.

Britská premiérka oznámila ve čtvrtek rezignaci:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz