Do lesa

Rekordní úroda šišek, bukvic a žaludů. Lesníci na to čekali dlouhé roky

V našich lesích je teď kromě rekordní nadílky hub také skvělá úroda šišek, bukvic a žaludů. A přesně na takovou chvíli čekají lesníci i roky. Semena stromů sklízejí po tunách a používají je k pěstování sazenic.

Panu Budíkovi sice táhne na sedmdesátku, ale i když je věkem senior, nedělá mu problém vyšplhat do 30metrové výšky, až na samotnou špici borovice.

Zkušenosti pro takovou práci načerpal na nesčetných horolezeckých výpravách. Teď se živí podobně adrenalinovou zábavou jako lesní sběrač šišek. "Z tohoto stromu sklidím tak 30 kilo, za den se dá sklidit kolem 100 kilo šišek," popsal.

Šišky se válí všude v lese, ale pro pěstování jsou často nevhodné. Lesníci potřebují semena z pečlivě vybraných zdravých stromů, které dají nové generaci správný genetický základ.

Letos je semenný rok a to je pro lesníky velká událost. Musejí se zásobit roky dopředu, aby měli čím zalesňovat. Stromy plodí zpravidla jednou za tři roky, ale jsou i výjimky. "Buk plodí jednou za osm let takže se musíme zásobit hodně dopředu," uvedl technik lesní školky Vít Formánek z brněnské Mendelovy univerzity.

Související obsah

Bukvicí letos bude několik tun. Lesníci je odvezou do semenářských závodů k dočištění a příští rok z nich budou sazenice.

Pod fóliovníky už raší v kontrolovaném klimatu první miniaturní stromky. Za pár měsíců je pěstitelé přesunou pod širé nebe a pak je čeká cesta do lesa. Taková plantáž sazenic vystačí zhruba na pět hektarů lesa.

Sazenice v posledních letech zdražily a kvůli kůrovcové kalamitě byly dočasně i nedostatkové. Majitel lesa má povinnost vysázet nový do dvou let od jeho vykácení. V oblastech zasažených kůrovcem je možné prodloužit lhůtu na pět let.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz