Domácí

Blíží se státní svátek. Podívejte se, jak budou mít obchody 28. října otevřeno

Blíží se státní svátek. Podívejte se, jak budou mít obchody 28. října otevřeno
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ani po několika letech mnozí Češi stále nemají přehled o tom, který státní svátek patří mezi ty, kdy ze zákona musí být větší obchody zavřené. Den vzniku samostatného Československa, který oslavíme v pátek, je právě jedním z nich. Většina supermarketů proto bude zavřená a lidé si tak musí nakoupit s předstihem.

Už šest let v Česku platí zákon o prodejní době, který stanovuje, o kterých státních svátcích mohou větší obchody zůstat otevřené a kdy naopak musí mít zavřeno. Zapamatovat si, který svátek je který, ale není zrovna snadné.

V tabulce níže si můžete připomenout, na které dny se vztahuje zákaz prodeje. Mezi nimi je i 28. říjen, kdy si Češi připomínají vznik samostatného Československa.

Státní svátky, při kterých je zavřeno | Zdroj: TN.cz

Otevřené mohou podle zákona zůstat pouze obchody s prodejní plochou menší, než je 200 metrů čtverečních. ​V pátek si proto ve většině supermarketů nenakoupíte.

Existují ale i výjimky. Mezi ně patří prodejny Billa na Letišti Václava Havla, hlavním vlakovém nádraží v Praze a Brně. Jejich otevírací doba v den státního svátku zůstává standardní.

Související obsah

​Otevřená bude i jedna prodejna sítě supermarketů Albert. "Ve státní svátky 28. září i 28. října zůstanou naše prodejny zavřené. Výjimkou je prodejna v místě dopravního uzlu v DOC v Českých Budějovicích, která zůstává tyto dny otevřená," uvedl mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Další státní svátek nás čeká 17. listopadu. Na rozdíl od 28. října si ale budete moci nakoupit jako v běžný den. Oslava boje za svobodu a demokracii totiž nepatří mezi svátky, kdy musí mít obchody zavřeno.

Státní svátky, při kterých je otevřeno | Zdroj: TN.cz

​Oblíbená sváteční pochoutka letos podraží:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz