Zahraničí

Kuleba: Zakažte ruskou televizi! Putinův ministr prý lže o "špinavé bombě"

Kuleba: Zakažte ruskou televizi! Putinův ministr prý lže o "špinavé bombě"
Dmytro Kuleba | Zdroj: TV Nova

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v neděli telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu vyjádřil své obavy o použití takzvané špinavé bomby. Tu má podle jeho slov odpálit ukrajinská armáda na svém území. Kuleba i Blinken toto vyjádření považují za lež a za ruskou snahu zastrašit Západ. Kuleba zároveň obvinil ruskou televizi RT z podněcování ke genocidě.

Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu v neděli sdělil svým protějškům ze Spojených států, Británie, Francie a Turecka, že se Ukrajina chystá použít na svém území takzvanou špinavou bombu – zbraň, která způsobí zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a nebezpečnou lež. Při telefonátu se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem popřel, že by se Kyjev chystal k takovému kroku. "Shodli jsme se, že jde o dezinformační kampaň, Rusko nepředložilo žádné důkazy," uvedl Kuleba. Informoval o tom portál The Kyiv Independent.

Související obsah

​"Spojené státy odmítají nepravdivé obvinění ruského ministra obrany, že se Ukrajina chystá použít špinavou bombu na svém vlastním území," vyjádřilo se podle agentury Unkrinform ministerstvo zahraničí USA. Jde prý o snahu zastrašit Západ, aby na Ukrajinu nedodával další zbraně.

Kuleba v této souvislosti dodává, že tyto ruské lži jsou absurdní a nebezpečné. "Za prvé, Ukrajina je zavázaným členem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Žádné špinavé bomby nemáme, ani si je neplánujeme pořídit. Za druhé, Rusové často obviňují druhé z toho, co sami plánují," píše na svém twitteru.

Související obsah

​Ukrajinský ministr zahraničí zároveň vyzval státy, které tak ještě neučinily, aby zakázaly vysílání ruské televize RT. Reagoval tím na slova moderátora Antona Krasovského. Ten před pár dny prohlásil, že ukrajinské děti, které považovaly Rusy během éry Sovětského svazu za okupanty, by měly skončit utopené v řece se silným proudem, uvedla agentura Reuters.

Podle portálu Mirror moderátora po tomto výroku odvolala ze své pozice jeho nadřízená Margarita Simonjanová, z televize ho však nevyhodila.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj: Rusko chystá útok na Kachovské přehradě:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz