Zahraničí

Velká Británie jmenuje nového premiéra. Bude jedním z nejbohatších státníků světa

Příštím britským premiérem se po odstoupení své soupeřky Penny Mordauntové stane bývalý ministr financí Rishi Sunak. Ten se o premiérské křeslo ucházel letos již podruhé, když ho v létě porazila Liz Trussová. Ta byla poslední premiérkou, kterou do funkce jmenovala zesnulá královna Alžběta II.

Velká Británie bude mít po rychlém konci Liz Trussové nového premiéra. Stane se jím bývalý ministr financí ve vládě Borise Johnsona Rishi Sunak. Ten se do funkce dostal díky tomu, že se jeho jediná soupeřka Penny Mordauntová vzdala kandidatury. To samé udělal po řadě kontroverzí i zmiňovaný Johnson, uvedl deník The Mirror.

Sunak se tak stane prvním premiérem, kterého do funkce jmenuje nový král Karel III. Poslední premiérkou, jež jmenovala zesnulá královna Alžběta II., byla právě Trussová. Ta však v úřadu vydržela pouhých 44 dní.

Nový britský premiér bude navíc jedním z nejbohatších státníků na světě. Jeho manželkou je totiž Indka Akshata Murthyová, která vlastní akcie společnosti Infosys. Tu založil její otec. I sám Sunak není žádný chudák. Jako manažer hedgového fondu si totiž přišel na pořádný balík.

Související obsah

Podle zjištění webu Newsweek má společný majetek Sunaka a Murthyové hodnotu 730 milionů liber (téměř 20,5 miliardy korun), což je řadí na první místo mezi západními demokraticky zvolenými politiky.

Hůř na tom je pak v porovnání například s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten má podle Elona Muska hodnotnější majetek než samotný nejbohatší muž světa. Hodnota majetku těchto státníků se však musí brát s rezervou, jelikož neexistují žádné oficiální zdroje s přesnými důkazy.

V projevu slíbil integritu a usilovnou práci:

O budoucím premiérovi mluvili také politolog Alexandr Tomský a komentátor Ondřej Šmigol: 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz