Zajímavosti

Vědci jsou o krok blíž k léčbě rakoviny. Pomohla jim pandemie koronaviru

Vědci jsou o krok blíž k léčbě rakoviny. Pomohla jim pandemie koronaviru
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Průlomové objevy hlásí vědci z německé firmy BioNTech. Těm se podařilo využít nové poznatky z pandemie koronaviru a učinit zásadní krok v léčbě rakoviny. Nová vakcína by mohla být na trhu už do konce desetiletí.

Manželé Uğur Şahin a Özlem Türeciová, kteří spoluzaložili firmu BioNTech, nyní využili své poznatky z vývoje vakcíny proti covidu-19. Stejná technologie by prý mohla podobným způsobem působit i v případě rakovinotvorných buněk. 

Způsob, jakým chtějí vědci vakcínu proti covidu využít, vysvětlila Türeciová v rozhovoru pro BBC. Vakcína funguje údajně tak, že přenáší genetické instrukce spike proteinům. Ty pak sdělují protilátkám imunitního systému, na co mají útočit. Stejný přístup chtějí vědci použít i v případě rakovinotvorných buněk.

Související obsah

​Türeciová řekla, že firma BioNTech se během pandemie naučila rychleji vyrábět vakcíny mRNA a lépe porozuměla tomu, jak na ně imunitní systém reaguje. Už nyní tak učinila velký pokrok. "Máme řadu průlomů a budeme na nich nadále pracovat," dodala.

Podle vědců je ale opatrnost namístě. Jak dodává deník The Guardian, mnoho slibných studií zabývajících se rakovinou nekončí úspěchem. Firma BioNTech ale pracovala na vývoji vakcíny proti rakovině ještě před pandemií koronaviru.

Kvůli globální nouzové situaci se firma rozhodla krátkodobě zaměřit na vakcíny proti koronaviru. Následně se ale vrátila k léčbě rakoviny. Vakcína by tak mohla být dostupná do roku 2030.

Rakovina plic na vzestupu. Jaké jsou její příznaky?

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz