Zajímavosti

Odhalte rakovinu včas. Expert radí, kdy a která vyšetření by měli všichni podstoupit

Odhalte rakovinu včas. Expert radí, kdy a která vyšetření by měli všichni podstoupit
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rakovina je zákeřné onemocnění, které o sobě dlouhou dobu nedává vědět a při prvních příznacích bývá už často pozdě. Je proto nutné nezanedbávat prevenci, díky níž je možné nemoc odhalit včas. Odborník radí, v jakém věku a která vyšetření podstoupit u různých typů rakoviny.

Včasný záchyt nádorového onemocnění je zásadní pro úspěšnou léčbu, odkládání prevence se tak rozhodně nevyplácí. Mikrobiolog a genetik Libor Staněk z laboratoří SYNLAB se věnuje prevenci nejčastějších onkologických onemocnění a radí, na která vyšetření a kdy by se lidé měli objednat.

Rakovina prsu

Jedná se o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v populaci a týká se převážně žen nad 45 let. Ohrožené jsou jím ale všechny ženy a nejen ony. K prevenci slouží mamografie, na kterou mají právě ženy nad 45 let zdarma nárok každé dva roky. Stačí zajít k praktickému lékaři nebo gynekologovi, jenž vypíše žádanku, se kterou pacientka zajde do screeningového mamografického centra.

Související obsah

​Mladší ženy o toto vyšetření mohou také požádat, avšak na vlastní náklady. Pomoci ale může i vyšetření prsu pohmatem, které by měl provádět gynekolog na každé preventivní prohlídce.

Rakovina děložního čípku

Prevencí rozvoje rakoviny děložního čípku je cytologie. "Cytologické vyšetření má za úkol zachytit na děložním čípku prvotní dysplastické přednádorové změny neboli prekancerózy a díky tomu zahájit včasnou léčbu a zabránit rozvoji nádoru," vysvětluje Staněk. Vyšetření tzv. PAP testem by měl gynekolog provádět každý rok všem ženám. 

Spolehlivost tohoto testu se pohybuje mezi 70 až 80 %. Pokud chce mít pacientka více než 90% jistotu, může lékaře požádat o speciální vyšetření, tzv. tekutou cytologii neboli LBC, jehož cena se pohybuje okolo 500 korun.

Rakovina prostaty

Pro mužskou část populace je strašákem pro změnu rakovina prostaty, jejíž výskyt se v Česku za posledních dvacet let ztrojnásobil. Na prevenci by muži měli dbát nejpozději po 50. roku života, a to pravidelným vyšetřením tzv. PSA ze vzorku krve.

Související obsah

​"Test by měli muži ve věku nad 50 let podstupovat alespoň každé dva roky, v delších intervalech je však doporučen již od 40. roku života," radí Staněk. Vyšetření za poplatek je možné u praktického lékaře a urologa, zdravotní pojišťovny ale zpravidla nabízejí příspěvek z fondu prevence.

Rakovina střev

Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně osm tisíc případů rakoviny střev. Odhalit ho dokáže laboratorní test FOB, který umí určit i stádium nemoci. Riziko je vhodné hlídat již od 40 let, a to ve dvouletých intervalech. Pacientům starším 50 let hradí vyšetření jednou ročně pojišťovna, nad 55 let pak jednou za dva roky.

Rakovina kůže

Proti rozvoji rakoviny kůže slouží jako prevence vyšetření znamének. Odborník doporučuje zajít k dermatologovi pravidelně každý rok, jednou za čas byste si ale měli kůži zkontrolovat i sami. Pokud zaznamenáte nějaké změny, měli byste kontaktovat lékaře a zajít na vyšetření. Ten pak v případě podezření provede biopsii.

Související obsah

Rakovina plic

Ačkoliv ne všechny případy rakoviny plic jsou navázány na kouření, platí, že většinou se jedná o silné kuřáky. Právě tato skupina obyvatel by tak měla brát prevenci opravdu vážně. V Česku je k dispozici screeningový program rakoviny plic, který se zaměřuje na rizikovou skupinu, kterou jsou kuřáci od 55 do 75 let.

V rámci tohoto programu mají praktičtí lékaři doporučovat preventivní vyšetření lidem v tomto věkovém rozpětí, kteří kouří více než 20 cigaret denně. Program se týká i bývalých silných kuřáků, kteří vykouřili alespoň 20 tzv. balíčkoroků, tedy krabičku cigaret denně po dobu 20 let nebo např. dvě krabičky denně za deset let.

Osvětová kampaň Dotek se snaží upozornit na možnosti léčby rakoviny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz