Zahraničí

Ukrajina se brání pomluvám o špinavé bombě. Zamíří tam mezinárodní komise

Na Ukrajinu zamíří komise z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Do země ji pozvala ukrajinská vláda v reakci na obvinění Moskvy, že má Ukrajina v plánu použít takzvanou špinavou bombu. Ta způsobuje dočasné radiační zamoření rozptýlením radioaktivního materiálu. Do Kyjeva mezitím nečekaně dorazil německý prezident.

Od propuknutí ruské invaze na Ukrajině uplynulo osm měsíců. V úterý do Kyjeva dorazil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Svou návštěvou vyjádřil jasnou podporu Německa i dalších zemí Evropy ukrajinské vládě. "Můj vzkaz obyvatelům Ukrajiny zní: S Německem můžete počítat! Budeme Ukrajinu nadále podporovat, a to vojensky, politicky, finančně i humanitárně," prohlásil.

Do Kyjeva Steinmeier dorazil vůbec poprvé od začátku invaze. Přijel vlakem za zvuku poplašných sirén. Ještě v průběhu úterý ho čeká jednání s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Související obsah

​Ukrajinci se mezitím dál připravují na klíčovou bitvu o město Cherson. Všichni ukrajinští muži, kteří se rozhodli zůstat v Chersonu, jsou vyzýváni k tomu, aby se připojili k nově vytvořené místní domobraně.

Na Ukrajinu v příštích dnech dorazí zástupci OSN. Ti mají vyvrátit ruské tvrzení, že ukrajinské velení plánuje použít v boji "špinavé bomby", které způsobují radioaktivní zamoření. Ukrajina obvinění popírá.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz