Zahraničí

Trussová se rozloučila s premiérským postem. Vystřídá ji Rishi Sunak

Velkou Británii čeká politické střídání. S úřadem se v úterý před polednem v krátkém proslovu rozloučila britská předsedkyně vlády Liz Trussová. V křesle premiéra ji nahradí bývalý ministr financí Rishi Sunak, který se tak stal prvním britským premiérem s indickými kořeny. Trussová byla v čele země necelé dva měsíce. Uškodily jí navrhované reformy v oblasti daňové politiky a nevyvážené rozdělování postů.

V úterý krátce před desátou hodinou dopoledne tamního času Liz Trussová v sídle britských premiérů na slavné Downing Street číslo 10 vedla poslední zasedání členů britského kabinetu. O hodinu a čtvrt později pronesla slova na rozloučenou.

"Byla pro mě velká čest být premiérkou této velké země, stejně tak jako vést národ v době, kdy truchlil po smrti Její Výsosti, královny, která zemi sloužila více než 70 let," prohlásila.

Trussová byla premiérkou s nejkratším funkčním obdobím v britské historii a zároveň posledním britským lídrem, kterého jmenovala zesnulá královna Alžběta II. Ještě v úterý ji nahradí, jako nejmladší ministerský předseda za posledních 200 let, první neetnický Brit a hinduista Rishi Sunak.

Související obsah

​Hned po projevu na Downing Street Trussová odjela do Buckinghamského paláce, kde králi Karlovi III. oficiálně předala svou rezignaci. Krátce po ní zamířil na audienci u krále i Rishi Sunak, který ho pověřil sestavením nové vlády. "Až půjde Rishi Sunak za králem, bude to ohromující. Jde o převratný milník, na kterém záleží," vyjádřil se k dění ve Velké Británii prezident Spojených států Joe Biden.

Velká Británie bude mít už třetího premiéra za posledních sedm týdnů. Nový předseda vlády bude muset krotit nejvyšší inflaci na Britských ostrovech za posledních 40 let a navíc znovu sjednotit roztříštěnou konzervativní stranu.

Podívejte se na projev Rishiho Sunaka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz