Zahraničí

Rumunsko má problém s mývaly. Lidem jejich mazlíčci přerůstají přes hlavu

V Rumunsku mají stále větší problémy s mývaly. Lidé si je tam pořizují jako mazlíčky, jenže zvířata je časem začnou napadat. Například v jedné rodině, která si mývala dovezla z ciziny, se z roztomilého medvídka stal predátor, který zabíjel všechna malá zvířata v okolí.

Mýval Ton pochází z nelegálního obchodu s exotickými zvířaty. Do nadace, která se stará o divoká zvířata, se dostal poté, co se jeho majitelé začali obávat o bezpečnost vlastního dítěte. Mýval totiž zabil několik menších zvířat v domácnosti.

"Z toho, co jsem pochopila, se stal agresivním, což je u jedince jeho druhu zcela normální. Je dravý a má tendenci zabíjet menší zvířata. Nikdy nevíme, jak zareagují, můžeme očekávat, že nás kdykoli pokousají," vysvětlila veterinářka Oana Vasiliuová.

Z jedné kožešinové farmy v Rumunsku uteklo několik mývalů a velmi rychle se rozmnožili. Nyní jsou v zemi více než dva miliony těchto medvídků a zásadně narušují biodiverzitu oblasti. Sežerou totiž vše, co jim přijde do cesty.

Související obsah

​"Nemají přirozené predátory. Jsou všežraví, umějí šplhat, hrabat, plavat, velmi snadno se dostanou do těžko přístupných míst. Mohou napadnout děti, zvířata, psy, kočky, drůbež," upozorňuje bioložka Raluca Văcărescuová.

Stále více Rumunů si pořizuje exotická zvířata, přestože je nesmí vlastnit. Nepředpokládají, že v dospělosti mohou být nebezpečná. Před několika lety se do stejného centra dostali tři makakové, štíři, hadi nebo tarantule. Podle odhadů žije v evropských domácnostech více než 100 milionů exotických zvířat.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz