Zahraničí

Oblíbený autor detektivek: Putin svůj příběh vyprávět umí, já ne

Světoznámý spisovatel severských detektivek Jo Nesbø poskytl TV Nova exkluzivní rozhovor. Hovořil v něm nejen o moci svých příběhů, ale i lásce k lezení. Důležité pro něj je, aby spisovatelé dokázali vyprávět i příběhy lidí, se kterými nesouhlasí.

Norský spisovatel a hudebník Jo Nesbø zavítal do Prahy. Čeká ho tu propagace knihy, návštěva lezecké stěny a televizi Nova poskytl také exkluzivní rozhovor.

Povídky a romány píše prý hlavně pro své přátele. Alespoň to tedy tvrdí. "Představte si, že čtenáře zvete k sobě domů. Nevyrážejte ve svých myšlenkách za nimi. Oni totiž poznají, když se jim snažíte zalíbit. Pozvěte je k sobě a ukažte jim svůj svět a věci, které vám tam přijdou zajímavé, úžasné," radí například začínajícím autorům.

Příběhy považuje Nesbø za mocnou zbraň, která může výrazně ovlivnit veřejné mínění. "Myslím si, že emoce jsou pro nás lidi důležitější než rozum. Ten používáme hlavně proto, abychom si odůvodnili, proč děláme věci, které nám dělají dobře. Vytváříme si příběhy o nás samých, abychom ospravedlnili naše jednání," vysvětluje autor.

Související obsah

​Na otázku, zda považuje Putina za dobrého vypravěče odpovídá víceméně kladně. "Minimálně svůj vlastní příběh, příběh vůdce, zvládá vyprávět velmi dobře," myslí si. Naopak spisovatel sám svůj vlastní příběh prý vyprávět nedokáže. "Kdykoliv se pokusím napsat něco, co se jen vzdáleně blíží autobiografii, výsledek je k ničemu," přiznává.

Jako autor ale považuje za nejdůležitější vyprávět příběhy pohledem ostatních. "Skutečným úkolem spisovatelů by podle mého mělo být vysvětlit, proč lidé volí Trumpa nebo Putina. Pohlédnout na svět očima těchto lidí. Samozřejmě, pokud je váš pohled na svět diametrálně odlišný, bude to hodně těžké. Je to velká výzva, které bychom se jako spisovatelé měli postavit čelem," tvrdí. "Příběhy mohou vyhrát válku, potřebujeme dobré vypravěče a příběhy, která nás zasáhnout emociálně i intelektuálně, takové příběhy mohou změnit tok dějin," míní spisovatel.

"Vladimir Putin svůj příběh, příběh vůdce, zvládá vyprávět dobře. Je také dobrým vypravěčem mezi přáteli, pokud tedy nějaké má. A my spisovatelé musíme lidem vysvětlit, proč ho lidé zvolili," dodává.

Norský autor také prozradil, že se moc těší na setkání s českým horolezcem Adamem Ondrou, kterého považuje za nejlepšího na světě. Nesbø je totiž ve volném čase vášnivým horolezcem, a to i přes svůj strach z výšek. "Jen na to setkání pomyslím, mám trochu trému," přiznal.

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz