Domácí

Pohřeb Josefa Somra. Dokázal vás přesvědčit o čemkoliv, vzpomínala Medvecká

Ve středu ve dvě hodiny odpoledne se ve strašnickém krematoriu v Praze uskutečnilo poslední rozloučení se zesnulou hereckou legendou Josefem Somrem, který zemřel ve věku 88 let. Na pohřeb dorazili například herci Jiří Bartoška a Eliška Balzerová nebo ředitel Národního divadla Jan Burian.

Příbuzní a přátelé se ve středu naposledy rozloučili s hercem Josefem Somrem. Smuteční obřad se uskutečnil ve Velké obřadní síni strašnického krematoria. 

Mezi prvními na pohřeb uznávaného umělce dorazil jeho herecký kamarád Jiří Bartoška. Společně se podíleli například na přípravě karlovarského festivalu v roce 2017. Bartoška Somrovi udělil cenu za celoživotní dílo. Pohřbu se zúčastnili také herci jako Jan Kačer, Otakar Brousek mladší nebo Igor Chmela s manželkou Janou Janěkovou.

Kromě Bartošky se se Somrem přišly rozloučit i další hvězdy hereckého nebe. Mezi nimi například herečka Eliška Balzerová, která se Somrem hrála v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města. Tam hrála i Somrova dlouholetá kolegyně z divadla Taťjana Medvecká. I ona na pohřeb přišla položit květinu.

Josef Somr za svou kariéru ztvárnil více než 170 filmových i divadelních postav. Jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela. Zazářil ale také ve filmech Slavnosti sněženek nebo Tři veteráni.

Související obsah

Na spolupráci se Somrem zavzpomínal také herec Otakar Brousek mladší. "Potkávali jsme se hlavně v televizi a v rozhlase. Vždycky si dělal legraci, že nic neumí, potom všechno vždy nádherně zahrál," pronesl Brousek mladší.

Smuteční obřad začal krátce po druhé hodině. V jeho úvodu zazpíval barytonista operní scény Národního divadla Roman Janál, po něm zahrál na housle hudební virtuos Jiří Pavlica.

Proslov ve smuteční síni měla Taťjana Medvecká. "Byl to pan herec, který dokázal zaplnit prostor a přesvědčit vás o čemkoliv," vzpomínala Medvecká. 

Související obsah

​Od roku 1978 Somr působil v Národním divadle. Role pana Františka v Romanci pro křídlovku mu vynesla Cenu Thálie za rok 1997. Další pak dostal v roce 2001 za mužský výkon ve hře The Gin Game. V roce 2005 obdržel medaili Za zásluhy a v roce 2013 dostal tu nejcennější Thálii, a to za celoživotní činoherní mistrovství.

V roce 2002 odešel z Národního divadla do důchodu, vzápětí ho postihl akutní zánět slinivky. Ten pak vedl k náročné operaci. S ohledem na svůj zdravotní stav herec v následujících letech omezil pracovní aktivity.

Ani v Národním divadle na něj nezapomněli. Mezi hosty smutečního obřadu byl také ředitel Národního divadla Jan Burian, který přišel uctít památku významného herce. "Jiří patřil k hercům, kteří formovali české moderní herectví, a to jak osobnostně, tak hereckými prostředky. Loučíme se dnes s velikánem, kterého bychom měli uchovat v paměti," zavzpomínal Burian. Vzdát hold herecké legendě přišel také bývalý ředitel karlínského divadla Antonín Hardt. 

Související obsah

Josef ​Somr se také aktivně věnoval dabingu a mluvenému slovu. V roce 2019 dostal cenu od Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova.

Televizní diváci si zesnulého herce mohou pamatovat například z oblíbeného seriálu Hospoda, kde ztvárnil roli zapřisáhlého abstinenta bratra Šípka, který štamgasty marně přesvědčuje o škodlivosti alkoholu.

Na fotografie z pohřbu se můžete podívat zde:

Přímý přenos vysílalo také TN Live:

Jak na smutnou zprávu o úmrtí Josefa Somra reagovali čeští herci, se můžete podívat zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz