Domácí

Poslanci schválili vyšší příspěvek pro postižené. Vzroste o téměř dvě třetiny

Poslanci schválili vyšší příspěvek pro postižené. Vzroste o téměř dvě třetiny
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Poslanci ve středu schválili vládní návrh na zvýšení příspěvku na mobilitu ze současných 550 korun na 900 korun měsíčně. Opozice návrh kritizuje s tím, že vzhledem k současnému zdražování není navýšení dostatečné. Podle koaličních poslanců ale částka reaguje na aktuální ceny pohonných hmot dostatečně.

Navýšení o více než 60 % u příspěvku na mobilitu schválili poslanci ve středu dopoledne, vládní novelu zákona projednávali ve třetím čtení. Ze současných 550 korun se má zvýšit o 350 korun, tedy na 900 korun měsíčně. Zákon teď zamíří do Senátu.

Pro přijetí hlasovalo všech 156 přítomných zákonodárců, proti nebyl žádný. Přesto ale k návrhu měli někteří poslanci z řad opozice výhrady. "Bohužel tato vláda v čele s panem ministrem Jurečkou z ministerstva práce a sociálních věcí navýšila tento příspěvek pouze o 350 korun, přičemž víme, o kolik se navyšují pohonné hmoty," zaznělo na schůzi od poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky.

Související obsah

​"To nestačí ani na jednu plnou nádrž měsíčně. Týká se to hlavně rodičů, kteří mají zdravotně postižené dítě, které pravidelně každý den musí vozit do stacionáře. Je to de facto výsměch všem aktivním rodičům, kteří se snaží starat o své postižené dítě a zároveň být aktivní, pracovat a nebýt pouze jenom na tom sociálním dávkovém systému," kritizuje Juchelka.

Podle koaličních poslanců ale návrh dostatečně reaguje na vývoj cen pohonných hmot. "Ano, navýšily se nám skokově ceny pohonných hmot. Je to o třetinu, možná v některých případech vzrůstají o více než třetinu. Vláda navrhuje navýšení příspěvku na mobilitu o 350 korun, což je procentuálně více než o polovinu," argumentuje poslanec Víť Kaňkovský (KDU-ČSL).

Sociální dávku pobírá v Česku zhruba čtvrt milionu občanů. Příspěvek na mobilitu náleží zdravotně postiženým lidem, kteří mají nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P a pravidelně se někam dopravují. Týká se to lidí, kteří mají problémy s pohyblivostí, orientací anebo mají například autismus. Stát jim prostřednictvím této sociální dávky přispívá právě na dopravu.

Za invalidní vozíky a berle si lidé připlatí, hrozí jejich nedostatek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz