Ekonomika

Sněmovna schválila návrh rozpočtu na příští rok. Je válečný, řekl Fiala

Poslanci na středeční schůzi Sněmovny schválil státní rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun. Hlavním faktorem, který podle představitelů vlády ovlivňuje plán hospodaření, je válka na Ukrajině a s ní související ekonomická krize. Podle premiéra se jedná o válečný rozpočet, opozice však jeho parametry kritizuje.

O státním rozpočtu na rok 2023 jednala ve středu Poslanecká sněmovna v prvním čtení, při němž má rozhodovat o základních parametrech, kterými jsou celkové příjmy a výdaje státu a navrhovaný schodek. Vláda počítá s příjmy 1,928 miliardy, výdaji 2,223 miliardy a deficitem ve výši 295 miliard korun.

V úvodu jednání o rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připomněl zásadní vliv války na Ukrajině na evropské země včetně Česka. Zdůraznil, že sankce proti Rusku významně ovlivňují ekonomickou situaci i ve státech, které je uvalují. "Takřka všechny rozpočty členských zemí EU jsou pod obrovským tlakem na mimořádné výdaje, které způsobují zejména vysoké ceny energií a vysoká inflace," řekl Stanjura.

Navázal na něj premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého vláda sice chtěla letos hospodařit protiinflačně, situaci ale výrazně ovlivnila válka na Ukrajině. "Evropa čelí energetické válce, a musíme tak počítat s mimořádnou prioritou, kterou je rozsáhlá pomoc lidem a firmám, aby se dokázali vyrovnat s nárůstem cen energií," řekl premiér. Na tuto pomoc půjde v příštím roce zhruba 200 miliard korun.

Související obsah

​"Je to rozpočet válečný, je krizový a je to rozpočet, který vychází z předpokladů, se kterými musíme do jisté míry počítat i v následujících měsících a letech," zdůraznil Fiala. Navrhovaný rozpočet podle něj ale nepředstavuje zátěž pro ekonomiku, naopak ji má zlepšit.

Opoziční poslanci návrh kritizují kvůli výši schodku i kvůli tomu, že rozpočet počítá s příjmem přes 80 miliard korun z daně z nečekaných zisků, i když stále není schválena.

"Chápu sice složitou situaci, ale současná koalice ji pro české občany a firmy neřeší dostatečně rychle a razantně. A naopak ji mnohokrát zbytečně eskaluje. Rozpočet na rok 2023 není rozpočtem, který by situaci v následujícím roce uklidnil," vyjádřila se k návrhu místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová.

Poslanci se k hlasování o návrhu dostali v 18:39. Státní rozpočet na rok 2023 Sněmovna schválila v hlasování, v němž bylo přihlášeno celkem 134 poslanců. Pro návrh hlasovalo 84 poslanců, proti 49 poslanců.

Dopolední jednání shrnuje reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz