Domácí

Učitelé se na školách musí potýkat se zhoršující se kázní a rostoucí agresí

Ačkoliv se může zdát, že učitelům končí pracovní doba s koncem vyučování, není to tak. Většina z nich stráví i několik desítek hodin měsíčně jinými povinnostmi ve škole nebo přípravou na hodiny. A v poslední době navíc čelí rostoucí agresivitě nejen žáků, ale i jejich rodičů.

Čtyři až osm hodin učení denně, administrativa, ale také hlídání dětí na chodbách během přestávek, to vše dělají učitelé na základní nebo střední škole. "Dneska přibyly nároky právě na udržení kázně, obzvlášť v některých profesích nebo učňovských střediscích. Učiteli dá strašnou práci přimět studenty k tomu, aby se učili to, co se mají učit," řekl psycholog a bývalý pedagog Karel Humhal.

Aktuálně bere pedagogický pracovník ve školství v průměru necelých 48 tisíc korun. Ještě v roce 2015 to bylo v průměru pouhých 27 809 korun hrubého. I přes příplatky za třídnictví nebo suplování může být ale realita jiná. Do průměru se započítávají i platy ředitelů škol.

Tabulka platu učitelů | Zdroj: TV Nova

​"Jejich výše platu je hodně ovlivněna jednak druhem školy, čím vyšší je ta škola, tím vyšší je plat. Pokud se podívám na nějaké rozpětí, jak se pohybují platy, tak se pohybujeme někde mezi 50 až 90 tisíci korunami za měsíc," uvedl ekonom Petr Studnička.

Učitelská práce ale často nekončí pouze odchodem ze školy. Řadu věcí dělají učitelé ve svém volném čase. "Když se blíží předání vysvědčení, tam je hodně agendy. Víc písemek a podobně, to jsou týdny, kdy je to od rána až do večera," popsal učitel zeměpisu a biologie na Gymnáziu Evolution Sázavská.

Související obsah

​"Ten čas, který trávíme ve třídě, je částí pracovního času učitele. Takže si myslím, že by bylo fajn o tom mluvit, aby veřejnost získala jasný přehled o tom, že učitelé nejsou jenom dobře placení flákači," shrnula učitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích Petra Mazancová.

"Je to profese velmi náročná a bohužel za dobu mé praxe coby psychologa přibylo i násilí ze strany žáků," upozornil Humhal. Tím zřejmě nejbrutálnějším incidentem v poslední době, který mířil na učitele, je útok mačetou studenta středního odborného učiliště v Praze 4. Učitel zemřel.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz