Domácí

Ministr školství vyprovokoval učitele: Za suplování extra peníze? Nemá to smysl

Učitele a ředitele škol pobouřila slova ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné řekl, že si učitelé nezaslouží příplatky za suplování. Zároveň Balaš prohlásil, že ředitelé jsou prý jen hysteričtí a vydírají ho kvůli chybějícím penězům. S tím ale kantoři a ředitelé nesouhlasí a řada z nich žádá jeho demisi.

Nehorázné, drzé a bez respektu. Tak označují pedagogové a ředitelé škol slova ministra Balaše. "Myslím si, že hlavní problém je v nešťastném ustanovení paragrafu 132 zákoníku práce, který stanoví dvojnásobnou platbu suplujícím učitelům. Dvojnásobná platba suplujícímu učiteli měla smysl v době, kdy byly nízké platy, teď už to smysl nemá," uvedl Balaš pro Deník N.

V současnosti pobírají kantoři dvojnásobnou odměnu za každou odsuplovanou hodinu. Snížením těchto příplatků by chtěl ministr kompenzovat miliardu, která chybí ve fondu ostatních neinvestičních výdajů, ze kterých ředitelé hradí například pomůcky pro učitele, učebnice nebo nemocenské.

Související obsah

​"Učitelé ví, že ten rozpočet je složitý, a že se s tím musí zacházet, ale zaslouží si, aby se s nimi jednalo na rovinu a transparentně, a nemusí se s nimi jednat tak, že ne všichni dobře učí," řekla učitelka a předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Učitelé a ředitelé škol s výroky ministra nesouhlasí. Podle nich by školství potřebovalo v čele někoho kompetentnějšího. "Myslím si, že tohle vyjádření je na odvolání pana ministra," prohlásil ředitelka ZŠ Milíčov Alena Červená.

"Já si myslím, že by se měl ministr omluvit ředitelům škol, o kterých řekl, že ho vydírají. To není pravda. Ředitelé psali ministrovi dopis, ve kterém jen psali, kolik jim chybí peněz," vysvětlil Radek Sárközi.

Související obsah

​"Evidentně pan ministr neví, o čem mluví, a neví, jak to ve školách funguje. V kontextu toho, že sám má 16 poradců, kteří to nedělají zadarmo, zatímco Plagovi (exministr školství za ANO, pozn. red.) stačili čtyři, je tohle moc úsměvné," okomentoval ředitel ZŠ Praha-Radotín Jiří Kovařík.

"Rozhodně by měl vyměnit poradce a úředníky MŠMT, kteří mu zpracovávají nekvalitní podklady. Ministr nemusí všechno vědět, ale musí být dobrý manažer," shrnul Sárközi.

Další věcí, kterou ředitelé kritizují, je to, že se ministr neúčastnil hlasování o pozměňovacím návrhu ve Sněmovně, který z rozpočtové rezervy žádal použít miliardu korun a vrátit ji zpět školám a nevěděl ani to, že i jeho koaliční kolegové hlasovali proti.

Ministr školství Vladimír Balaš se k výrokům vyjádřil v Televizních novinách: 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz