Zahraničí

V rozbouřeném Íránu zastřelili ozbrojenci na posvátném místě 15 lidí

Nepokoje v rozbouřeném Íránu neutichají, na jednom z nejposvátnějších míst v zemi zastřelili ve středu ozbrojenci 15 lidí a desítky zranili. K útoku se přihlásil Islámský stát. Bezpečnostní složky zase střílely do davu uctívajícího mladou ženu, která zemřela ve vazbě náboženské policie.

Tři muži zastřelili na druhém nejposvátnějším místě v zemi, tedy v mauzoleu Šáha Čerágha v Šírázu, nejméně 15 lidí, zraněných je na 40 lidí včetně žen a dětí. Střelci vtrhli dovnitř šíitské svatyně a pálili po návštěvnících. Dva střelce dopadli policisté, jeden je na útěku, uvedla agentura AP. Podle některých zdrojů byl útočník jen jeden.

K útoku se pozdě večer přihlásil Islámský stát. Íránský prezident Ebráhím Raísí slíbil tvrdou odvetu. Útoky sunitských muslimských extremistů jsou podle AP ve většinově šíitském Íránu poměrně vzácné, loni v dubnu útočník pobodal dva duchovní ve městě Mašhad ve svatyni imáma Rezy, nejuctívanějším šíitském místě v zemi.

Související obsah

​Ve středu pak byly po celém Íránu protesty. Ty vypukly po smrti 22leté Mashy Aminiové, kterou zatkla náboženská policie za nedbale nasazený hidžáb. Šíitští muslimové tradičně truchlí ve 40. den po úmrtí člověka, k hrobu mladé ženy v jejím rodném městě Sakéz tak proudily tisíce lidí. Policie se jim v tom marně snažila zabránit slzným plynem, střelbou a zátarasy. Videa na sociálních sítích ukazují davy lidí, které se ke hřbitovu přesouvají přes řeku a po polích, aby se vyhnuly policejním kordonům, informovala BBC.

Demonstranti se rovněž snažili dostat k sídlu guvernéra, strážci zákona po nich stříleli ostrými náboji. Střelba údajně provázela protesty i v dalších městech, zejména v provincii Kurdistán, kde se situace po nevyjasněné smrti rodačky Aminiové vyhrotila nejvíce.

Podle lidskoprávní organizace Iran Human Rights se sídlem v Norsku zabily bezpečnostní složky od počátku protestů 234 demonstrantů včetně 29 dětí. Tisíce lidí byly zatčeny, 600 z nich čeká v nejbližší době soud. Čtyři z nich už byli podle AP v Teheránu obviněni za "válku proti Bohu" a hrozí jim trest smrti.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz