Zahraničí

Putin mění své chování. Může to naznačovat přípravy na jaderný útok

Putin mění své chování. Může to naznačovat přípravy na jaderný útok
Ruský prezident Vladimír Putin | Zdroj: Profimedia

Rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina údajně naznačuje, že nemá zájem vážně vyjednávat s Ukrajinou a neslevuje z původních válečných cílů, tvrdí americký Institut pro studium války. Ve středu navíc Putin dohlížel na testování jaderných zbraní. Stalo se tak poprvé od ruské invaze na Ukrajinu.

Ve středu sledoval ruský prezident Vladimir Putin testování národního jaderného arzenálu. Šlo o první takové cvičení od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu. Kyjev varoval, že cvičení by mohla značit skutečné přípravy na útok. Rusko odpálilo dvě rakety, píše BBC. Obě střely údajně dosáhly požadovaných cílů.

Vladimir Putin později vystoupil na konferenci zpravodajských služeb, kde pokračoval v obviňování Ukrajiny. Tu podezřívá z plánovaného použití špinavé bomby. Podle expertů z amerického Institutu pro studium války (ISW) jeho rétorika naznačuje, že nemá zájem o vážné vyjednávání s Ukrajinou a stále chce dosáhnout svých maximálních cílů. 

Související obsah

​Ruský prezident při projevu zopakoval i další nepodložená obvinění vznesená v posledních měsících proti Ukrajině. A to včetně toho, že USA proměnily Ukrajinu ve "zkušební prostor pro vojenské biologické experimenty".

Země se podle ruského prezidenta stala nástrojem zahraniční politiky USA. Dodal, že Ukrajina prakticky ztratila svou suverenitu a Spojené státy ji používají jako beranidlo proti Rusku.

Související obsah

​Putinova slova umocnil předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. Ten prohlásil, že "Ukrajina ztratila schopnost existovat jako stát", také je "okupována NATO" a "stala se kolonií USA". 

Taková rétorika je podle expertů neslučitelná s jednáním o příměří, natož se řešením konfliktu, který Rusko začalo. Místo toho prý výrazně naznačuje, že Kreml stále usiluje o vojenské vítězství na Ukrajině a změnu režimu v Kyjevě.

Změna by přeorientovala směřování Ukrajiny, a to od Západu směrem k Rusku. Podle kroků, které ruský prezident v posledních týdnech provádí, experti soudí, že Putin stále neslevil ze svých původních cílů.

Rusko na Ukrajině zničilo tři energetická zařízení. Jde jim o demoralizaci obyvatel, řekl Bureš:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz