Domácí

Šetřit na topení se vám nemusí vyplatit. Zdravotníci upozorňují na nebezpečí

Šetřit na topení se vám nemusí vyplatit. Zdravotníci upozorňují na nebezpečí
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Kvůli zdražování energií se Češi musí uskromňovat, s tím souvisí i úspory při vytápění. Odborníci rozhodně doporučují šetřit, nicméně ne za každou cenu. Jak upozorňuje Státní zdravotní ústav, příliš radikální snížení teploty a omezení větrání mohou mít za následek množení nebezpečných bakterií a plísní. Ty pak mohou značně ovlivnit váš zdravotní stav.

Situace kolem zásob plynu je napjatá a v případě jeho nedostatku se hovoří o změnách minimálních teplot v domácnostech a dalších vnitřních prostorách. Tento scénář zatím není ve hře, ale extrémně vysoké ceny energií mohou už během této topné sezony donutit mnoho Čechů chovat se úsporněji.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) však varuje před riziky, pokud budete výrazně méně topit, a tím pádem i méně větrat, aby neunikalo teplo. "Při významném snížení teploty vzduchu v místnosti může docházet ke zvýšené kondenzaci vzdušné vlhkosti, a tedy i ke vzniku plísní na stěnách uvnitř budov," upozorňuje vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík.

Související obsah

​Plísně jsou zrádné. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Mohou být například ukryté uvnitř stěn. "Ze zdravotního hlediska proto doporučujeme udržovat takovou teplotu, aby na nejchladnějších površích v bytě nedocházelo k časté nebo trvalé kondenzaci vlhkosti. Optimálně by se měla relativní vlhkost vzduchu pohybovat v rozpětí 45 až 55 % a teplota vzduchu kolem 20 až 22 °C," radí Kotlík.

Podobnou teplotu zdravotníci doporučují i v prostorách škol. "Vzhledem k nízkému energetickému výdeji u dětí a mladistvých během vyučovacích hodin doporučujeme udržovat teplotu vzduchu nad 20 °C, ideálně okolo 22 °C. V mateřských školách a jeslích je také dobré myslet na to, že se děti pohybují při aktivitách u země, kde bývá chladněji," vysvětluje Lenka Prokšová Zuská z Národní referenční laboratoře pro prašnost a mikroklima v pracovním prostředí.

Pozor na bakterie a viry

Nejen výskyt plísní hrozí při energetických úsporách. SZÚ varuje i před výrazným snižováním teploty vody v bojleru nebo ve výměníkové stanici v obytném domě. Pokud totiž klesne pod 45 stupňů, významně narůstá riziko množení bakterií druhu Legionella.

Související obsah

​"Legionella způsobuje akutní horečnaté onemocnění podobné zápalu plic. A v případě komplikací může dojít u pacienta až k respiračnímu selhání, neurologickým komplikacím nebo k selhání ledvin," upozorňuje lékařka Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Ideální podmínky pro množení této bakterie nastávají při teplotách vody od 25 do 45 stupňů. Studená voda by tak optimálně měla mít pod 25 stupňů a teplá voda ideálně nad 50 stupňů Celsia s možností přihřátí nad 70 stupňů, což je teplota, při které bakterie druhu Legionella hynou. 

Snaha ušetřit může jít ruku v ruce také se snazším šířením virů, včetně chřipky a covidu-19. V tomto případě hovoříme především o prostorách, kde je vyšší koncentrace lidí, jako jsou kanceláře, školy a další. Je proto důležité nezapomínat na pravidelné větrání.

Češi přišli na způsob, jak topit levněji. Ochráncům přírody se to ale moc nelíbí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz